Biden ABD Kapısını Araladı

241

ABD Başkanı Biden’in ABD’ye gelen aşılı kişilerin, kasım ayının başından itibaren ülkeye negatif bir COVID-19 test sonucu ibraz ederek girmesine izin vereceklerini açıklaması, dünyada olumlu karşıladı. Alınan karar için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) da bildiri yayınladı ve kararı desteklediklerini açıkladı.

Biden’in bu kararı, son 14 gün içinde Birleşik Krallık, İrlanda, tüm Schengen ülkeleri, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Çin dahil olmak üzere 33 ülkede bulunan kişilerin ABD’ye girmesini engelleyen 212 F adı verilen kısıtlamalarının yerini aldı. Bu arada IATA Genel Müdürü Willie Walsh de konu ile ilgili açıklama yaptı.

Walsh açıklamasında; “Bugünkü duyuru ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Son 18 aydır kapıları kilitli olan ABD’ye seyahat etme olanağı sağlayacaktır. Bu, ayrılığın acısını ve yalnızlığını yaşayan aileler ve sevenler için harika bir haber. ABD’de küresel turizme bağlı milyonlarca geçim kaynağı için iyi. Bu, bazı önemli iş seyahati pazarlarını etkinleştirerek ekonomik toparlanmayı hızlandıracak. Bu duyuru, COVID-19 risklerini ulusal düzeyde kapsamlı değerlendirmelerden bireysel risk değerlendirmesine yönetmede önemli bir kaymaya işaret ediyor. Bir sonraki zorluk, aşılara erişimi olmayan yolcular için riskleri yönetecek bir sistem bulmaktır. Veriler bir çözüm olarak teste işaret ediyor. Ancak hükümetlerin aşıların küresel olarak yayılmasını hızlandırmaları ve test kaynaklarının aşılanmamış gezginlere odaklandığı seyahat için küresel bir çerçeve üzerinde anlaşmaları da kritik önem taşıyor” derken “Seyahat özgürlüğünün herkese açık olduğu bir duruma geri dönmeliyiz” temennisinde bulundu.