Havalimanında Kuş Uçmuyor

380

İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler gece gündüz yaptıkları operasyonlar ile çok sayıda kaçakçılık olaylarını engelledi. Polisin sıkı takibiyle ortaya çıkarılan kaçakçılık faaliyetlerinde silahlardan, saatlere, içki ve sigaralardan, kanser ilaçlarına kadar milyonlarca lira değerinde eşya yakalandı.

İstanbul Havalimanı Suç Önleme Şube ekipleri, havalimanı yolcu girişi ve arındırılmış alanda son 8 aydır yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgilendirme yaptı. Polis ekiplerinin yaptığı çalışmalarda 2 milyon 500 bin dolar değerinde saatler, 500 bin dolar değerinde 10 bin karton elektronik sigara ve 500 adet makine, 2 milyon değerinde kanser ilacı, sahte pasaportlar, içki ve sigaralar ele geçirildi.

Antika Silahlar da Var

Polisin verdiği bilgiye göre; Yakalanan kaçaklar arasında antika silahlar da var. Ekipler, geçtiğimiz aylarda İspanya’da gelip Türkiye aktarmalı olarak ülkesine gitmek isteyen Umman uyruklu bir yolcunun hareketlerinden şüphelendi. Ummanlı yolcunun valizleri arandı. Valizler 1800’lü yıllara ait olduğu öğrenilen antika silahlar ve İspanyol gemiciler tarafından kullanılan 18 bin dolar değerindeki bir tüfek bulundu. Silahlara el konuldu.

Bu arada İstanbul Havalimanı sahte pasaport birimi memurları son sekiz ayda yaptıkları başarılı çalışmalarla kaçak geçişlere izin vermedi. Pasaport polislerinin çalışmaları ile son 8 ayda bin 875 kişiye işlem yapıldı. Ülkemize sahte pasaport ile girmeye çalışan 187 terör örgütü üyesi de yakalandı.