Herkes Can, Bakan Turist Derdinde

436

Yaklaşık 6 bin kişinin evlerinden tahliyesine, 120 evin kül olmasına neden olan volkan patlamasının ardından Turizm Bakanı tepki çeken açıklama yaptı; “Bu olayı turist çekmek için kullanalım.”

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük beşinci adası olan La Palma’da iki gün önce yanardağ faaliyete geçti. Biranda lav püskürten yanardağın çevresindeki 120 ev kül oldu. 6 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Bu arada konu ile ilgili olarak Turizm Bakanı Reyes Maroto bir radyo röportajına katıldı. Bakanın burada yaptığı açıklamalar dinleyenleri şaşkın çevirdi. Ardından da açıklamalar tepkilere neden oldu.

Volkan Cazibe Merkezi 

Maroto, konuşmasında açıklamada, “Şu anda en önemli şey, etkilenen turistlerin yanı sıra bugün veya hafta boyunca adaya seyahat etmek isteyen turistlere güven vermek. Hiç şüphesiz benzeri görülmemiş bir şeye tanıklık edecekler.” dedi.

Lavlar nedeniyle ‘kırmızı alarm’ verilen bölgeyi ‘cazibe merkezi’ olarak tanımlayan Maroto, La Palma’nın bir ‘volkan turizm’ destinasyonu haline gelip gelemeyeceği sorulduğunda “Doğanın getirdiği şeylerin tadını çıkarmak isteyen birçok turistin önümüzdeki haftalarda ve aylarda bunu yapabilmesi bölgeyi cazibe merkezine çevirerek bundan en iyi şekilde yararlanabiliriz” yanıtını verdi. Sputnik’te yer alan habere göre Maroto, ‘ada, harika manzarayı görmek isteyen turistler için bir cazibe merkezi haline getirilirken güvenliğe ilişkin gerekli tüm bilgilerin devlet turizm enstitüsü Turespaña tarafından sağlanacağını’ da belirtti.

Herkes Tepki Gösterdi

Bakanın açıklamalarının ardından siyasiler ve ada halkı Maroto’yu ‘duyarsız’ olmakla suçladı. Muhafazakar Hristiyan tandanslı Halk Partisi (PP) Sözcüsü Agustín Almodóbar, evlerini kaybeden insanlar var. Bakanın davranışı uygunsuz” dedi.

Maroto ise, gelen tepkilerin ardından ‘sözlerini açıklığa kavuşturmak için’ yaptığı açıklamada, odak noktalarının patlamadan zarar gören vatandaşlara yardım etmek olduğunu belirterek, “Zarar görenlerin yanındayız ve doğanın normale dönmesini nasıl sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu felaket geçtiğinde, La Palma’yı bir kez daha nasıl turizm bölgesi haline getirebileceğimizi düşüneceğiz” dedi.

Bu arada La Palma’da kaydedilen en eski volkanik patlamanın 1430 yılında gerçekleştiği ileri sürülürken 1971’deki son volkanik patlamada ise lav akıntılarının yakınında fotoğraf çeken 1 kişi hayatını kaybetmiş, bölgede maddi hasar ise meydana gelmemişti.