Restorasyonu Nihayet Başlıyor

364

Katolik Kilisesi’nin, Hristiyanlığın Fransa’daki sembolü olarak gördüğü ve temeli 1163’te atılan Notre Dame Katedrali’nde, iki yıl önce çıkan yangının ardından yenileme çalışmalarına nihayet başlanacağı açıklandı.

Paris’te 2019 yılında çıkan bir yangınla çatısı ve kuleleri yanan katedralin onarım çalışmalarında 857 yıllık Katedralin yangından zarar gören 96 metre yüksekliğindeki kulelerinden birisi ve çatısının aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edileceği belirtildi. Restorasyon çalışmaları için dünyanın dört bir yanından 833 milyon dolar gibi rekor bağış toplandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katedral’in onarım çalışmalarını yönetecek bir kamu birimi oluşturdu.

COVİD AKSATTI

Yangın nedeniyle ortaya çıkan kurşun, bina içindeki güvenlik tehlikesi ve ardından corona virüs salgını gibi nedenlerle 2 yıldır restorasyon aşamasına tam olarak geçilmemişti. Şimdi restorasyonu yürütecek şirketin belirlendi. Çalışmalar ilk etapta eylül ayı içinde binanın iç duvarlarının ve zemininin temizliği yapılarak başlıyor. NTV’de yer alan habere göre, nisan 2019’daki yangından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Macron, katedralin yeniden açılışının 2024’te gerçekleşecek Paris Olimpiyat Oyunları’na yetiştirileceği ve 5 yıl içinde bitirileceği sözünü vermişti. Notre Dame Katedrali’nin restorasyonu için söz verilen 5 yıllık sürenin aksine, Notre Dame’ın Papazı Patrick Chauvet, restorasyonun 15 ila 20 yıl sürebileceğini iler sürmüştü.