Airbus’ın 4 Yolculu Uçan Taksisi

394

Havacılık sektörünün devlerinden birisi olan Airbus, (Urban Air Mobility-UAM) adını verdiği Kentsel Hava Taşımacılığı projesi olan uçan taksi modeli CityAirbus modelinin gelecek versiyonunu tanıttı. Yeni model, otonom uçuşla 4 yolcu taşıma kapasitesine sahip, 80 kilometre menzilli ve saatte 120 kilometre hıza ulaşabiliyor.

“Sürdürülebilir Havacılığa Öncülük” konulu toplantıda tanıtılan yeni CityAirbus modelinin, elektrikle çalışan sekiz pervanesi, sabit kanatları, V şeklinde kuyruk ile donatılmış ve sıfır emisyonlu bir uçan taksi olduğu açıklandı. Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, yeni model ile ilgili olarak şöyle konuştu;

“Çevresel ve sosyal kaygıları ele alırken kentsel hava taşımacılığının şehirlere sürdürülebilir bir şekilde entegre edildiği tamamen yeni bir pazar yaratma arayışındayız. Airbus, asıl zorlukların araç teknolojisi ve iş modelleri ile olduğu kadar kentsel entegrasyon, toplumun kabulü ve otomatik hava trafik yönetimi ile ilgili olduğu kanaatinde. Topluma güvenli, sürdürülebilir ve tam entegre bir hizmet sunmak için tüm yetenek ve uzmanlıkları bir araya getiriyoruz.”