Ayda 50 Bin Lira Kazanamıyorsan Hiç Gelme

387

Kuzey Amerika’nın Antiller bölgesinde İngiltere’ye bağlı 5 bin nüfuslu Montserrat adası, corona virüs ile mücadele ve turizm gelirini korumak amacıyla kendilerine göre önlemler aldı. Buna göre adada tatil yapacakların yıllık en az 70 bin dolar para kazanması ve bunu ispat etmesi gerekiyor. Bu da aylık olarak yaklaşık 50 bin Türk Lirası bir gelire denk geliyor. İkinci şart ise gelen 2 ay konaklamak zorunlu.

ve eşsiz doğasıyla turistlerin ilgisini çeken Karayip adasının yönetimi, hem turizm gelirini korumak hem de corona virüsü adanın dışında tutmak için sadece yüksek geliri olan turistleri ağırlama kararı aldı. Bu arada yüksek gelire sahip olanların da adaya gelince en az iki aylık tatil yapmaları şart da var.

New York Times’in haberine göre, Nisan ayından bu yana sadece yedi aileden toplam 21 kişi bu ada hükümetinin kriterini karşılayabildi. Ama ada yönetimini uyguladığı bu kriterler sonrasında, Montserrat adası dünyada corona virüsten en az etkilenen bölgelerden birisi oldu. Adada, pandeminin ilk başından bu yana sadece 33 Covid-19 vakası görüldü ve sadece 1 kişi vefat etti. Yaklaşık 5 bin kişilik nüfusunun dörtte birinden daha az aşılandı. Ülkede geçtiğimiz hafta hepsi karantinada olan 5 yeni corona virüs vakası kaydedildi. Yetkililer aşılı veya aşısız kim gelirse turistler adaya indiklerinde iki hafta karantinaya girmek ve Covid-19 testi yaptırmaları zorunlu.