Ekim Ayı Sanatla Dolu

1038

Birbirinden özel etkinliklerle sanatseverleri buluşturan Yeldeğirmeni Sanat güzel işlere imza atıyor. Ekim ayı programını inceledim. Konserler ve sergilerle dolu programda Euplayy Uluslararası Piyano Yarışması’nın konserleri ve İsviçreli sanatçı Christian Taliavini’nin Circesque adlı fotoğraf sergisin de yer aldığını görünce haklı olduğumu bir kez daha gördüm. 

Ateş ÇELİK

Çünkü Yeldeğirmeni Sanat bir birinden renkli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanatçıları sanatseverlerle buluşturan merkez, pek çok farklı disiplinden yaratıcı insanı fotoğrafla ilgili kültürel bir platformda bir araya getiriyor. Ekim ayında “212 Photography Istanbul”u ağırlıyor. İstanbul’un iki yakasındaki farklı mekânlarda sergiler, söyleşiler, atölye ve film gösterimleri gerçekleştiren “212 Photography İstanbul”un etkinlikleri kapsamında “Circesque” adlı fotoğraf sergisi de var.

Çağıl KAYA

Staged Photography alanında en ilham verici çağdaş sanatçılardan biri olarak kabul edilen İsviçreli sanatçı Christian Taliavini’nin fotoğraf sergisi ise 1 – 11 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Kesinlikle tavsiye ederim.

Sergi kapsamında kısa çağdaş film platformu olan Nowness’in seçkisinden oluşan 6 video – art gösterimi yapılıyor. Özgün ve yaratıcı video içeriklerin derlendiği, insan hikâyelerini konu edinen Nowness seçkisinde yaşam, beden ve estetiği ön plana alan yaklaşımlar ve anlatılar yer alıyor.

Ekim ayı programında Martha Argerich, Pietro De Maria, Nelson Goerner, Benedetto Lupo gibi dünyanın önde gelen sanatçılarının himayesinde çevrimiçi olarak düzenlenen Euplayy Uluslararası Piyano Yarışması Konserleri’ne ev sahipliği yapıyor. Yarışmanın jüri üyeleri 20 Ekim Çarşamba, genç piyanistler ise 21 Ekim Perşembe saat 18.00’de piyano konseri verecek.

Beril ÖZYAZICI

Sanat kaldığı yerden devam ediyor

22 Ekim cuma akşamı sezonun ilk ‘Caz Yeli’ serisinde, konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer veren caz sanatçısı Çağıl Kaya dinleyici ile buluşuyor. Cumartesi Konserleri’nde flüt sanatçısı Nihan Atalay ve piyanist Beril Özyazıcı’nın birlikte kurdukları İpek Yolu Duo 23 Ekim’de sahne alıyor. 27 Ekim Çarşamba Klasikleri’nde ise Duo Morpheus ile viyola sanatçısı Göknil Özkök Sezener ve piyanoda Elif Gökçe Tugrul bir resital gerçekleştiriyor.

Bu arada 2021 – 2022 sezonu boyunca her ayın son cumartesi akşamı İstanbul Filarmoni Konserleri başlığı altında konserlere yer verecek. 30 Ekim’de gerçekleşecek serinin ilk konserinde genç yıldız piyanistlerden Kandemir Basmacıoğlu ve Türkiye’nin son dönemdeki en uzun soluklu oda müziği topluluklarından olan Nemeth Quartet yer alacak.  Programlardan özetler benden, keyifle izlemesi de sizden. Ben de izleyiciler arasında bulunacağım tabii ki. Tanıdıklarla görüşmek dileğiyle.