Angelina’dan Arılara Kadınlara Turizme Katkı

573

Amerikalı aktris, film yapımcısı, insani yardım ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, arılar ve kadınlar için Kamboçya’ya gidiyor. Jolie, yazlık evinin de bulunduğu Kamboçya’da ‘Arılar İçin Yeni Kadın Programı’nı hayata geçirmeyi amaçlıyor. Jolie’nin programını açıklaması ülkede sevinç ile karşılandı. Angelina kadınları arıcılık konusunda eğitirken, turizm için bir ivme olacağı ileri sürülüyor. 

Ünlü aktrist kozmetik firması Guerlain ile devam eden işbirliğinin bir parçası olarak UNESCO ile ortaklaşa başlattığı kadınlar için arıcılık, girişimcilik programı gereği bu yaz Fransa’daki bir ay süre ile arılar ile ilgili kurslara katıldı. Arıcılık hakkında daha fazla şey öğrendi. 46 yaşındaki Jolie, arıların korunması ve kadınların eğitimine yatırımın önemi konusunda farkındalık yaratmak için kılları sıvadı.

Angelina 2022 yılının ilk aylarında Kamboçya’daki evinin bulunduğu Samlot, Battambang bölgesine gidecek.“Arılar için Yeni Kadın Programı” gereği arıların korunması ve farkındalığı artırmak için programını hayata geçirecek. Jolie 50 kadın arıcı yetiştirecek.

Sanatçı bu programı, “İklim değişikliği, böcek ilacı kullanımı ve istilacı türlerin bal arısı popülasyonu üzerindeki yıkıcı sonuçlarını tersine çevirmesi için yapıyor. Aynı zamanda arıların popülasyonunu da arttırmayı hedefliyor. Sanatçı Kamboçya projesinde 17 yıl önce ülkede kurduğu ve en büyük oğlunun adını verdiği Maddox Jolie-Pitt Vakfı ile de çalışacak. Jolie, “Gerçekten de tüm dünyadaki kadınlar için bir ağ oluşturuyoruz. Bir kadını bir işe sahip olması güvende olması ve bağımsız olması açısından çok önemli. Bir kadına öğretirsen, o başka bir kadına öğretir” derken çevrenin tahrip olması ile yerel halkında hayatta kalamayacağını ileri sürüyor ve “Doğal kaynaklar yok edilirse, o yerde kimse var olamaz” diye duygularını açıklıyor.

KADINLAR EĞİTİLİR TURİST DE GELİR

Öte yandan Kamboçya yetkilileri, Angelina Jolie’nin Samlot’a dönmesinin yerel halk arasında sevinç ile karşılandığını belirtirken ocak ayında başlayacak turizm sezonu için Angelina Jolie’nin iyi bir tanıtım olacağı da ileri sürüyor. Bu arada altı çocuğu arasında 2000’il yıllarda evlat edindiği Kamboçyalı çocuk Maddox Chivan Jolie-Pitt de olan sanatçıya Kamboçya’ya katkılarından dolayı Jolie’ye, Ağustos 2005’te Kral Norodom Sihamoni’nin kraliyet kararnamesiyle Kamboçya vatandaşlığına verilmişti.

Önceki İçerikKargo Dronuna Karga Saldırdı
Sonraki İçerikBir Haftada 10 Oyun
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.