Turistler Balinaları Strese Sokuyor mu?

431

Balina izlemek İzlanda’da çok moda olan bir turistik faaliyet. Son 10 yılda turist ve turistik gemi sayısının üçe katlandığı gözleniyor. Ancak turistler balinaları strese sokuyor mu? İzlanda açıklarında çalışan bilim insanları bu soruya cevap vermeye çalışıyor.

Deniz hayatını korumaya yönelik çalışmalar yapan “Whale Wise” adlı STK’ya bağlı bilim insanları, balinaların bu durumdan hoşnut olmadıklarını düşünüyor. Hatta balinaların nefesini toplayıp püskürttükleri su damlacıklarındaki hormonları inceleyerek stres seviyelerini ölçmeye çalışıyor. Edinburgh üniversitesinde doktora tezini sürdüren “Whale Wise” kurucularından Tom Grove yürüttükleri çalışmayı şöyle özetliyor:

“Bu örnekleri inceleyerek kortizol gibi hormona bağlı hormonların seviyesini belirlemek ve balinaların fizyolojik stres seviyelerini ölçmek mümkün. Biz, İzlanda’nın farklı bölgelerindeki hayvanlardan farklı zamanlarda numuneler alarak, deniz trafiğinin ve turistik teknelerin sebep olduğu stresi ölçmeye çalışıyoruz.”

Ve ilk sonuçlar alınmaya başlandı.. İzlanda’daki Husavik Üniversitesi Araştırma Merkezi’ni yöneten Marianne Rasmussen’in açıklaması şöyle: (Deniz trafiğine bağlı stres) “Küçük oluklu balinaların beslenme düzenini bozuyor. Ancak bu uzun süreli olmuyor. Genel fizik durumlarında bir olumsuzluk gözlemlemedik.”

Bundan önce yapılan ve balinaların davranışları incelenerek yapılan çalışmalarda da benzer bir sonuç ortaya çıkmıştı. Şunu da ilave etmek gerekir ki, İzlanda’da, mavi balina hariç, balina avı hâlâ serbest.