Venedik: Dışı Sizi, İçi Bizi Yakar

435

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın – sadece gezmek için değil, yaşamak için – hayallerini süsleyen efsane şehir Venedik…

Ancak siz Venedik’i bir de “dışı sizi, içi bizi yakar” diyen Venediklilere sorun. İstatistiksel verilere göre Venedik’in ‘yerli’ nüfusu hızla geriliyor. Pandemi sonrası yeniden turist akımına uğrayan kentin ‘yerli’ (sürekli ikamet eden) nüfusu 5 yıl önce 67 bin iken, bugün 50 bine düştü.

Nedeni fiyat artışı, özellikle de ev sıkıntısı…

Bir zanaatkâr, Venedik’te gemi inşasında çalışan marangoz Franco Gaspari sıkıntısını şöyle anlatıyor: “Dört yıl önce Venedik’te bir ev aramaya başladık. Bir kâbus oldu bizim için. Kimseden hediye istemiyorduk, Ay’a gitmeye de çalışmıyorduk, alt tarafı doğup büyüdüğümüz kentte başımızı sokacak bir yer arıyorduk. Sonunda başka bir adada, Murano’da bir yere razı olduk…”

Kitle turizminin her alandaki olumsuzluklarını dikkate alan Venedik Belediyesi, bu soruna 2022 yazından önce bir önlem alacağına söz verse de, halk ikna olmuş durumda değil ve efsane kentin ‘yerli’ nüfusu erimeye devam ediyor.