Contemporary İçin NewYork Ve Taipei’yi Getirdi

830

5-10 Ekim’de gerçekleşecek 16. Contemporary Istanbul’un sanatçıları arasında Tayvan kökenli Türk sanatçı Gao Anqi (Melek Kocasinan) da var. Sanatçı bu önemli sanat etkinliğe New York ve Taipei deneyimlerini konu alan çarpıcı kolajlarıyla katılıyor.

Seçkin yerli ve yabancı galerilerin yer alacağı Contemporary İstanbul, bu sene ilk kez Tersane İstanbul’da gerçekleşecek. Çağdaş sanat, tarihi mekan içinde sanatseverlerle buluşturacak. Son dönemde dijital ve fiziksel dünyayı bir araya getiren kolajlarıyla ilgi gören Melek Kocasinan’nın (Gao Anqi) de eserlerini fuarda sergilenecek.

Contemporary için “New York Sokakları / New York Streets”adlı eserini de getiren sanatçının New York City sokaklarında hissedilen yüksek enerjiyi yansıtan eserinde, New York’un ünlü sarı taksilerini, yüksek gökdelenlerini ve koşuşturan kalabalığını içeren dinamik bir kaosu sunuyor. “Fizi-dijital” tekniğinin güçlü bir örneği olan eserde sanatçı, New York deneyimini anlatıyor. Sanatçı, ayrıca Taipei’de geçen çocukluğundan ilham alan “Glow-in-the-Dark (Karanlıkta Işıldayan)” serisinden eserleri de Contemporary Istanbul’da sergileneceğini belirterek şöyle konuşuyor:

KÜLTÜREL KARIŞIKLAR

“Eserim, geceleyin karanlıkta, gerçeküstü ve ışıldayan bir orman içerisinde gezen bir çocuğun gördüklerini konu alıyor. 7 yaşımda ailecek Tayvan’a yerleştik. Yeni bir ülkeyi keşfedişim, geceleri ışıl, ışıl Taipei gece pazarlarında gezdiğim, gördüğüm farklı hayvanları ve yaşadığım heyecanı, hayal gücünde yarattığı yeni bir gerçeklik üzerinden aktarıyorum. Sanat benim için, bir hatırlama biçimi, belleği yeniden inşa istencimin güçlü bir dışavurumu. Çalışmalarımda hayal gücü ve merakı tetiklemek ve bununla birlikte çocukken yaşadığım kültürel karışıklığın yarattığı endişe ve çekingenliği de paylaşabilmek arzusunu taşıyorum.”