Uçaklar Kredi Kartları İle Uçtu

435

Bankalararası Kart Merkezi, ağustos ayı verilerini açıkladı. En fazla kartlı ödeme artışı turizm için yapıldı. Havayolları, seyahat acenteleri ve konaklamada sektörü için kullanılan kartlar 2020 ağustos ayına oranla yüzde 126 arttı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre geçen yılın ağustos ayına göre kredi kartı adetlerinde yüzde 12’lik, banka kartı adedinde yüzde 3’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 43’lük artış var. Ülkemizde halen 81,1 milyon kredi kartı, 143,7 milyon banka kartı ve 52 milyon ön ödemeli kart kullanılıyor. Toplam 276.8 milyon adet kart cüzdanlarda duruyor.

Verilere göre, ağustos ayında kartlı ile ödemeler geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 51 arttı. 154 milyar liraya ulaştı.  Kredi kart ile yapılan ödemelerde, 2021 yılının ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış turizm sektöründe yaşandı. En üst harcama ise havayollarında oldu. Uçaklar biletleri için kullanılan kredi kartı oranı geçen yıla kıyasla yüzde 126’lık bir artış yaptı. Seyahat acenteleri yüzde 114 ve konaklama için de yüzde 107 büyüme gerçekleşti. Bu oranlar ile en fazla artış görülen ilk üç sektör turizmden oldu. Öte yandan diğer sektörlere bakıldığında giyim sektörü yüzde 81 ve gıda sektörü ise yüzde 80 büyüme ile ağustos ayında kartlı ödemelerde en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı.