Türkiye Kore Kardeşliği İçin

858

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından, Kore Kültür Merkezinin açılışının 10’ncı yılı kapsamında Türkiye-Kore kardeşlik hikayesini anlatmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Türkiye-Kore kardeşliğini perçinlemek için Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Cumhuriyeti Kültür Bakanlığınca Ankara, İstanbul ve İzmir’de etkinlikler düzenleniyor. Üç ay boyunca sürecek kutlamalar kapsamında; video mapping gösterileri, Korece güzel konuşma ve güzel yazı yazma yarışmaları, ünlü Koreli sanatçıların konserleri, Koreli yazarlarla söyleşiler gibi birbirinden renkli etkinliklere imza atılacak.

Geçmişten günümüze uzanan bir yol arkadaşlığı hikâyesinin anlatılacağı video mapping gösterileri,  9-23 Ekim’de Ankara Ankamall AVM’de, 15-22 Kasım İstanbul Galata Kulesi’nde. 6-17 Aralık İzmir Saat Kulesi’nde yapılıyor. Hazırlanan videolarda iki kardeş ülkenin 6’ncı yüzyılda Göktürkler ile efsanevi Kore Krallığı Goguryeo’nın arasındaki temas ile başlayan dostluk hikayesinin, günümüze kadar nasıl geldiğinin yanı sıra; paylaştığı sosyal ve kültürel değerler de gözler önüne seriliyor.

Birbirimizin Kültürünü Daha İyi Anlayacağız  

Etkinlikler ilgili açıklama yapan Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı, Kore Kültür Merkezi Müdürü Kee Houng Park “Türkiye’de Kore Kültür Merkezi’nin açılışının 10. yıl dönümü kutlamalarında, gelenek ve modernliği birleştiren Kore kültür etkinliklerinin Türk halkını etkilemesini umuyorum. Son 10 yılda elde edilen başarılara dayanarak, her iki halkın da birbirlerinin kültürlerini yürekten anlamalarına yardımcı olmak ve kültürel alışveriş aracılığı ile herkesi mutlu etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.