Gelecek İçin Bayraklar

943

Tersane İstanbul’da 7-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Contemporary İstanbul, ülkemizde ve uluslararası sanat alanında tanınmış sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Fuarın galeri alanının yanı sıra yanındaki açık alanda iki büyük ölçekli sanat projesi de sanatseverlerle buluşuyor. 

Bu yılki fuarın ilgi çekeceği öngörülen eserlerinden birisi de, “Flags for Future / Gelecek için Bayraklar” adlı eser. 25 sanatçının bayrak tasarımlarından oluşan denizler için sürdürülebilirliğe dikkat çeken bu proje, Haliç kıyısında sergilenecek. Eser, sanatın birleştirici gücünden ilham alarak, bayrağı, geleceğe dair umut ve düşüncelerimizin gökyüzünde dalgalanması için sanatsal ifadeyi kucaklayan bir araç olarak ele alıyor. 

Okyanuslardan çıkan ileri dönüştürülmüş plastik atıklarından yapılan ve BluProjects iş birliğiyle sınırlı sayıda üretilen bayrağının bir araya geldiği “Flags for Future / Gelecek için Bayraklar”, satışlardan elde edilen gelirlerle okyanusların korunması için çalışan Parley for the Oceans girişimi ve TURMEPA’ya bağışta bulunulacak.

Dünyaca Ünlü Sanatçılar Var

Projede, ödüllü mimar Sir David Adjaye, İskoçyalı şair ve heykeltıraş Robert Montgomery, One World Trade Center’ın lobisi için yarattığı duvar resmiyle New York’taki en büyük ölçekli resmin yaratıcısı José Parlá ile Coby Kennedy, Fransız moda tasarımcısı ve sanatçı Jean-Charles de Castelbajac, yarattığı Mr. A karakteriyle ünlü André Saraiva, Türkiye’de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Ali Elmacı, ödüllü yönetmen Alphan Eşeli, katmanlı heykelleriyle dünyaca tanınan Seçkin Pirim, çok yönlü kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt, spekülatif biyoloji alanında işler yapan multidisipliner sanatçı Pınar Yoldaş, kendi ürettiği fırçalarla üç boyutlu hissedilen eserler üreten multimedya sanatçısı Jamie Nares, ressam, grafiker ve fotoğrafçı Kezban Arca Batıbeki, yapıtlarında kültürel ve toplumsal eleştiriyi mizah ve ironiyle işleyen Ferhat Özgür gibi sanatçıların bayrak tasarımları yer alıyor.

Dünyaca ünlü Amerikalı sanatçı Rachel Hayes’in mekana özel kurguladığı enstalasyonu ise, sanatçının kendine has imzasını taşıyan renkli çalışmalarına yer verecek. Ünlü İtalyan moda markası Missoni ile 2018’de yaptığı işbirliğiyle uluslararası tanınırlık kazanan, kumaş ve tekstil ürünleri kullanarak büyük ölçekli eserler yaratan Rachel Hayes, eserlerinde hem beşeri hem de doğal ortamları, renk ve farklı formlar katarak zenginleştirmeyi amaçlıyor. Hayes’in formları ve geometrik desenleri, mevcut mimari ve çevre unsurlarıyla iç içe geçerken izleyicileri eserler ile etkileşime geçmeye davet ediyor.  ISTANBUL’74, galeri alanında ise yarım asır boyunca dünyanın farklı şehirlerinde izlediği duvarları sanat eserlerine entegre etmesiyle tanınan Burhan Doğançay’ın iki eseri, işlerinde geleneksel dokuma teknikleriyle çağdaş temaları birleştiren art kilim akımının dünyadaki öncüsü Belkıs Balpınar ve kaligrafi ile soyut sanatı harmanlayan, duvar resimleriyle ünlü Kübalı-Amerikalı sanatçı José Parlá’nın eserleri sergileyecek.