İngiltere’den Gelenden PCR Testi İstenmiyor

469

Türkiye, Covid-19’a karşı çift aşı olmuş İngiliz vatandaşlarının ülkeye girişlerinde zorunlu PCR testi kuralını kaldırdı.

Bu konuda Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği açıklama yaptı. Açıklama Euronews’te yer alan habere söyle yansıdı; “Covid-19’a karşı ülkemizde alınan seyahat tedbirlerinde 1 Ekim 2021 tarihinde yapılan güncellemeyle, Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların Türkiye’ye varıştan önceki son 72 saat içerisinde PCR testi yaptırmaları zorunluluğu kaldırılmıştır” denildi.

İngiliz Turistlere Avantaj

Avrupa’da okul tatillerinin yaklaştığı bir dönemde İngiliz turistleri çekmeyi amaçlayan bu karara göre turizm sektörünü canlandırmayı hedeflenirken İngiltere’deki Türk Turizm Kurulu da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İngiltere’den gelecek yolcuları tekrar ağırlamaya hazır olduğunu duyurdu ve kırmızı listeden çıkış ve PCR testlerinin kaldırılması sonrasında Türkiye’ye seyahatin kolaylaştığı ifade edildi. 

Bu arada covid-19 pandemisi öncesinde Türkiye’ye her yıl ortalama 2 milyondan fazla turist gelirken 2020’de 500 bini altına düştü. Öte yandan İngiltere, Türkiye’deki BioNTech aşılarını da kabul etmeyerek Türkiye’den gidenlere karantina uygulaması yaptırıyor.