Temmuz da 54 Milyon Turist Gezdi

458

Uluslararası turizm, bazı ülkelerin seyahat kısıtlamalarını hafifletmesi ve dünyanın birçok yerinde küresel aşılamanın yaygınlaşmasıyla Haziran ve Temmuz 2021’de toparlanma belirtileri yaşadı. UNWTO Dünya Turizm Organizasyonu’na göre Temmuz 2021’de tahmini 54 milyon turist uluslararası seyahat etti.

Bu rakam 2019’da kaydedilen 164 milyon rakamın oldukça altında hatta 2019’un aynı ayına göre yüzde 67 azaldı, ancak toparlanma açısından sevindirici oldu. Çünkü bu rakam durma noktasına gelen turizmin kıpırdanmaya başlamasına bir ispatı oldu.

Pasifik  ülkeleri, Ocak-Temmuz döneminde 2019’a kıyasla uluslararası seyahatlerde yüzde 95’lik bir düşüşle en fazla zarar gören ülkeler oldu. Ardından yüzde -82 ile Ortadoğu ikinci en büyük düşüşü kaydetti, Avrupa ve Afrika yüzde -77, Amerika Kıtası ise yüzde -68 ile küçük bir düşüşü gördü. Bu arada Karayipler en iyi performansı gösterdi. Ayrıca Afrika ve Asya ve Pasifik’teki bazı küçük adalar, kendilerine göre Haziran ve Temmuz aylarında en iyi performans yaptı.  

Güven Yavaş Yavaş Artıyor

Bugün gelinen duruma bakıldığında Avrupa ve Amerika’daki birçok destinasyonun uluslararası seyahate yeniden açılmasıyla hareketlendi. Aşılı yolcular için seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi, COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinde kaydedilen ilerlemeyle birleştiğinde güven arttı. Bu unsurlar Avrupa’da ve dünyanın diğer bölgelerinde güvenli seyahatin kademeli olarak yeniden sağlanmasına katkıda bulundu. Buna karşılık, halen Asya’daki çoğu destinasyon, zorunlu olmayan seyahatlere kapalı kalmaya devam ediyor.

Bu arada UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, son rakamlar ile ilgili olarak “Uluslararası turizm için açıkça güçlü bir talep var. Birçok destinasyon, turistleri güvenli ve sorumlu bir şekilde karşılamaya başladı. Ancak, turizmin gerçek anlamda yeniden başlaması ve getirdiği faydalar, tutarsız kural ve düzenlemeler ve eşit olmayan aşılama oranları seyahate olan güveni etkilemeye devam ettiği için beklemede kalıyor” diyor.

2 Ayda 2019 Rakamlarını Aşanlar Oldu

Destinasyonlar 2021’in ilk yedi ayında zayıf uluslararası turizm gelirleri elde etti. Hatta birçoğu Haziran ve Temmuz aylarında mütevazı bir iyileşme kaydetti. Bazıları 2019’un kazançlarını bile aştı. Mesela Meksika, 2016 yılındaki aynı turizm gelirlerini kazandı. Haziran 2021 rakamlarına göre, Temmuz’da 2019’a göre yüzde +2’lik bir fazlalık saptandı. Fransa yüzde -35 ve ABD yüzde -49, turizm harcamaları hala 2019 seviyelerinin oldukça altında olmasına rağmen, Temmuz ayında önemli bir iyileşme kaydettiler.

2024’de Eski İvme Yakalanır

UNWTO tarafından yapılan anketlere göre, Eylül-Aralık 2021 için beklentiler karışık. Çünkü ankete katılanların yüzde 53’ü önümüzdeki dönemin beklenenden daha kötü olacağına inanıyor. Sadece yüzde 31’i yılbaşına doğru daha iyi sonuçlar almayı ümit ediyor. Turizm profesyonelinin, 2022’de, çoğunlukla ikinci ve üçüncü çeyreklerde, uluslararası seyahat için serbest bırakılan bastırılmış talep nedeniyle bir toparlanma beklemeye devam ettiğini gösteriyor. Tüm uzmanların neredeyse yarısı yüzde 45’i uluslararası turizmin 2024 veya sonrasında 2019 seviyelerine döndüğünü görmeye devam ederken, yüzde 43’ü 2023’te bir toparlanmaya işaret ediyor.

Önceki İçerikİngiltere’den Gelenden PCR Testi İstenmiyor
Sonraki İçerikAvustralya’da Kapılar Duvar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.