Yulia Uzayın İlk Film Yıldızı

1154

Rus yönetmen Klim Shipenko ve oyuncu Yulia Peresild uzayda çekilecek ilk filmin çalışmaları için Salı günü bir Soyus kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderiliyor. 12 gün boyunca ISS’te kalacak olan ekip uzaydaki ilk kez film çekecek.

Uzayda sağlık durumu kötüleşen ve dünyaya dönecek gücü kalmayan bir kozmonotu tedavi etmek için uzaya giden bir doktorun hikayesini anlatan film için yönetmen Shipenko ve oyuncu Peresild Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak kapsül ile uzaya çıkacak.

Yulia Peresild

Baykonur Uzay Üssü’nde düzenlenen basın toplantısına katılan 37 yaşındaki oyuncu Yulia Peresild, uzay öncesi eğitimin “oldukça yorucu” olduğunu belirterek “Psikolojik, fiziksel ve moral açısından çok zordu. Ancak amacımıza ulaştığımızda tüm bu yaşanan zorlukları bir gülümseme ile anımsayacağız. Ama film insanın hayatında karşısına çıkabilecek bir kerelik bir fırsat” dedi.

Filmin yönetmeni Shipenko ise “Tabii ki birçok şeyi ilk denemede başaramadık, bazen üçüncü denemede bile başarısız olduk ama bu normal” diye konuştu.

Shipenko uzayda film çeken ilk yönetmen olmanın kendisini heyecanlandırdığını belirterek, “Daha önce hiç kimse böyle bir deneyime sahip değildi: Bir uzay uçuşu için gerekli olan, uzay programı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan insanları buna hazırlamak” diye duygularını açıkladı.