Fuara İlgi Büyük

842

Yenikapı’da açılan uluslararası katılımlı “2. Craftİstanbul El Sanatları Fuarı” büyük ilgi görüyor. 132 katılımcı ile 400’ün üzerinde el sanatçısının ürünlerini sergilediği fuarın 2’nci günü de İstanbullular adeta fuara koştu.

10 Ekim akşamına kadar açık kalacak uluslararası fuarda, Polonya, Endonezya, Kırgızistan, Moldova, Azerbaycan, Filipinler, Polonya, İran, Mısır ve Afrika ülkelerinden el sanatçıları da stand açtı. Craftİstanbul’da tasarımcılar, araç gereç ve malzeme sağlayan veya üretime katkıda bulunanlar, el sanatları ustaları, el sanatı konusunda uğraş veren kesimlerden kişi ve kuruluşlar var.  Fuarda ayrıca kalkınma ajansları, belediyeler, vakıflar, dernekler, kooperatifler ve birlikler de kendi bünyelerindeki ustalar ile boy gösterdi.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Güzel Eserleri

Uluslararası fuarın gözde standlarından birisi de, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünün tanıtıldığı stanttı. Halı, kilim ve kumaş tasarımlarından örneklerin sunulduğu bölümde 96 parça eser sergilendi. Üniversitenin öğrencilerinden Dilara Anıl, eserler hakkında gelenlere tek tek bilgiler verdi, açıklamalar yaptı. Anıl eserlerin Prof. Dr. Sibel Arıl, Doç Dr. Hakan Çiloğlu, Dr. Ülkü Akça ile öğretim görevlisi Nil Sünnetçiler başta olmak üzere öğrencilerin yaptıkları çalışmalardan oluştuğunu belirtti.

Mini Dokuma Makineleri  

Fuarda ilgi çeken bir başka bölüm ise Abdullah Yurtsever adlı yetenekli ve meraklı bir kişinin yaptığı mini dokuma tezgâhlarının sergilendiği bölümdü. Emekli olan Yurtsever hobi olarak yaptığı ve elektrik ile çalışan mini dokuma tezgâhları ile fuarın popüler kişilerinden birisi oldu. Fuara tamamen tanıtım amacı ile katıldığını belirten Yurtsever “Hiçbir eserim satılık değil tamamen teşhir ediyorum” dedi.