Bilkent Sanat Festivali Başlıyor

389

Bu yıl 4’ncüsü yapılacak olan Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, 13-20 Ekim tarihleri arasında Bilkent Center’da Ankaralılarla buluşuyor. Festival, yerli ve yabancı 35 resim ve heykel sanatçının katılımıyla gerçekleşiyor. Bilkent Sanat Festivali’nde resimden müziğe, dans gösterilerinden workshoplara kadar birçok sanat dalı, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, bu yıl ‘Sanata Evet’ mottosuyla yola çıkıyor. Festivalde, dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların yanı sıra Türkiye’den de birçok sanatçı yer alıyor. 8 gün sürecek festival ile sanatın her dalı ziyaretçilerle bir araya geliyor. Festival Başkanı Rahmi Çöğendez, taptığı açıklamada; “2017 yılında Bilkent Sanat Festivali olarak başlayan yolculuğumuz, dördüncü senesine ulaştı.  Uluslararası Bilkent Sanat Festivali sanatseverlerimizin desteği ve ilgisiyle büyüdü. Dünyaca tanınan bir sanat festivali olma yolunda ilerliyor. Bu yıl da 35 yerli ve yabancı sanatçı katılıyor. Festival boyunca; canlı performanslar, atölye çalışmaları, dans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra canlı müzik dinletileri de ziyaretçilerle buluşuyor. Kültürlerarası iletişimdeki en önemli unsurlardan biri olan sanat, Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile farklı ülkelerin sanat eserlerini de yerinde görme imkânı sunacak’’ dedi.

Başkentliler Sanata Doyacak

Müzik ve dans gösterilerinin başrolde olduğu festival; oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent’in imza günü, Anna Medvedeva ve Olga Tsreva müzik dinletisi, açık atölye çalışmaları, bando gösterisi, ve Radyo’da Serkan Kızılbayır Bilkent Sanat Festival’inden canlı yayın yapacak. Oryantalist sanatçısı Yakup Cem’in ve Ayvazovski ekolünü en iyi uygulayan Ayvazovski müzesinde eserleri sergilenen ünlü ressam Sergey Kovalin 75. Sergisi, Bilkent Sanat Festivali ev sahipliğinden açılıyor. Sekiz gün boyunca sürecek festivale Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde sayısız kişisel ve karma sergilere katılmış, uluslararası sanat sempozyumlarında, farklı dergilerde, kitaplarda yazı, makale, bildiri ve konferans çalışmaları olan Orhan Cebrailoğlu performansıyla damga vuracak. 11-13 ve 15 yaşlarında üç kişisel resim sergisi açan, Hindistan, Philadelphia’da yapılan yarışmalarda birincilikler ve çeşitli ödüller almış olan sanatçı Gür Dalkıran’ın sergisi var.

Festivale katılacak sanatçılar; Ali Rıza Kanaç, Aleksandr Uglov, Anna Medvedeva, Arda Doğan, Azizbek Süleymanov, Baha Börü, Behruz Kuul, Bolotbek Mambetov, Cengiz Çeliker, Cüneyt Süer, Cüneyt Şenyavaş, Çoban Şenyavaş, David Sanaia, Derya Yıldız, Efgan Beyaz, Giorgi Melikidze, Gür Dalkıran, Hamdi Eser, Hikmet Çetinkaya, Irina Uglova, Murat Arslan, Mustafa Demirpençe, Müjgan Özkaya Yılmaz, Orhan Cebrailoğlu, Orhan Gürel, Pervin Karslı, Sait Günel, Serhat Diker, Sergey Rybak, Spyros Georgas, Şahnaz Agayeva, Şükran İstanbullu, Tamer Levent, Umut Mambetova, Olga Stareva, Yuliya Ergene, Yusuf Tarım