Bak Ekrana Geç Uçağa

432

Delta Havayolları, Amerikan Ulaşım Güvenliği Ajansı (TSA) işbirliğiyle yüz tanıma teknolojisiyle “dijital kimlik” uygulamasını başlattı. Delta yolcuları sadece bir kameraya bakarak çantalarını hızlıca kontrol edebiliyor güvenlik hatlarından geçebiliyor ve uçağa binebiliyor.

Dijital Kimlik uygulaması havayolu şirketinin merkezi Atlanta Havalimanında başladı. Ulaşım Güvenliği Ajansı (TSA), PreCheck ve Delta SkyMiles numarasına sahip müşterilere, biniş kartı veya kimliklerini çıkarmak zorunda kalmadan güvenlikten geçme ve uçaklara binme olanağı sunuyor. Uygulama ile Delta Havayolları yolcuları, havalimanında güvenlik kontrollerinde daha az zaman harcanması planlandı.

Delta’nın Başkan Yardımcısı Byron Merritt yaptığı açıklamada, Delta’nın, yeni teknolojiyi beş yıldan bu yana denediğini belirterek “İlk kez bu yılın başlarında Detroit’te iç hat uçuşlarında uygulama başlatılmıştı. Güvenlik ve check-in gibi önemli anları sorunsuz deneyimlere dönüştürmekteki amacımız, müşterilerimizin havaalanında daha keyif duyacakları konulara odaklanmalarını sağlamaktır” dedi.

Yolcular kağıt biniş kartı veya fiziksel bir devlet kimliği göstermeden havaalanında geziniyor uçaklara binebiliyor.

Delta müşterisinin dijital kimliği, pasaport numarası ve TSA Ön Kontrol veya Küresel Giriş Bilinen Yolcu Numarasından oluşur ve kimliklerini havalimanı temas noktalarında doğrulayan yüz tanıma teknolojisi ile doğrulanıyor.

NASIL OLUYOR?

Delta yolcuları için yüz tanıma ekipmanı, önümüzdeki haftalarda Atlanta’nın Güney Güvenlik Kontrol Noktasında uygulanacak ve yılsonuna kadar belirli bagaj indirme ve biniş alanlarına genişletilecek. Bu sistem genelinde sorunsuz bir seyahat deneyimi sağlamak için gelecek yıl ek merkezlere genişlemeyi planlıyor. Yüz tanıma sistemi tamamen isteğe bağlı ve havayolu hiç bir biyometrik veriyi kaydetmeyip saklamayacağını garanti ediyor.