Bayanlar ve Baylar Anonsu Yasaklandı

414

İngiltere’nin en büyük hava yolu şirketi British Airways, bünyesindeki kabin görevlileri ve pilotlara, ‘bayanlar ve baylar’ diye anons yapmayın talimatı verildi.

Şirket sözcüsü bu talimatın çok önemli olduğunu belirterek “British Airways, bundan böyle, daha geniş sosyal normlara saygı göstermek amacıyla uçaklarında cinsiyetten bağımsız terimleri kullanacak. Çeşitliliğe ve kapsayıcılığa inanıyoruz ve bizimle seyahat ederken tüm müşterilerimizin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaya kararlıyız” dedi.

Cinsiyetten Bağımsız Terimler

Daha önce Lufthansa, EasyJet ve Air Canada gibi bazı havayolu şirketleri, çocukları ve daha geniş kitleleri benimsemek için farklı bir terimler hayata geçirmişti. Japon Havayolları da geçen yıl cinsiyetten bağımsız terimler kullanmaya başladıklarını açıklamıştı. Hatta Avustralyalı havayolu şirketi Qantas, personeli cinsiyete özgü terimler kullanmaktan kaçınmaya teşvik etmek için 2018’de “Katılım Ruhu” girişimini başlattı. ABD’li havayolu şirketi Delta Air Lines’ın da benzer bir uygulamayı uçuşlarında hayata geçirmesi bekleniyor.