2,5 Ayda 4 Milyon Rus Bekliyoruz

280

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova, Ankara’da bir araya geldi ve “Ortak Turizm Eylem Planı” imzaladı. Bakan Ersoy, imza töreninden sonra yaptığı açıklamada yılsonuna kadar 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiğini söyledi.

Ankara’da düzenlenen Türkiye-Rusya Turizm İşbirliği Toplantısı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Bakan Ersoy daha sonra şu açıklamayı yaptı; “Bu yıl turistler açısından çok zor olmasına rağmen Rusya’nın beklentilerin üzerinde bir hareket oluştu. Ağustos sonu itibarıyla Rus turist sayısı 2,5 milyonu geçti ama yılsonu itibarıyla 4 milyondan fazla Rus misafiri ülkemizde ağırlayacağız gibi görünüyor. Rusya geçen sene olduğu gibi bu sene de birinci sırada yer alıyor. Güvenli Turizm Sertifikası’nın ne kadar önemli olduğunu gördük. Hayatımızda kalıcı olması gerekiyor. Turizm teşvik kanunu ile birlikte bu sertifikasyon programı kanunen kalıcı hale getirildi. Pandemiden sonra da hijyen kuralları, denetimler artık hayatımızın bir parçası olacak.”

Vize Muafiyenini Düşünüyoruz

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ise “Türkiye, turizm açısından Rusya’da en popüler ülke” diyerek düşüncelerini söyle anlattı;

“Dün yapılan toplantıda ulaştırma ve güvenlik konularını ele aldık. Covid-19’a karşı çalışmalarımız var. Bilgilendirmenin artırılması konusunda yeni bir karar aldık. Karantinanın otellerde ücretsiz sağlanması gerekiyordu. Bazı yerlerde bunun uygulanmadığına dair şikayetler aldık. Hizmet kalitesi ve konforlu ortamı artırmak istiyoruz. Aynı zamanda iyi ilişkileri karşılıklı geliştirmek istiyoruz. Türkiye, Rusya’ya gelen turistler arasında 30’ncu sırada. Türk misafirlerimizin sayısını artırmak için elektronik vize ve vize muafiyeti gibi konuları düşünüyoruz.”