Brüksel’de Bodrum’u Anlattı

237

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü’nün girişimi olan Küresel Turizm Forumu Liderler Zirvesi’nin ikinci ayağı Belçika’nın başkenti Brüksel yapıldı. Foruma ülkemizi ve Bodrum’u temsilen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, foruma yaptığı konuşmada yeni dönemde değişen koşullara göre pandemi öncesi Bodrum’a geri dönmeyi hedeflediklerinden söz ederek “Genelde Türkiye, özelde de Bodrum, zengin kültürel çeşitlilik, misafirperverlik, zengin tarihi miras ve eşsiz doğal güzellikler gibi birçok imkana sahip. Bodrum olarak asıl amacımız önce yerel işletmeleri korumak ve ayakta tutmak, ardından yerel turizmi, güvenli seyahat ile ulusal turizmi ve sonrasında tüm dünyadan Bodrum’a direk uçuşlar aracılığı ile uluslararası turizmi yaşatmaktır. Amacımız doğanın ekolojik döngüsüne saygı duymak ve sürdürülebilir bir turizm için Bodrum’da turizmi 12 ay boyunca yaşatmaktır” dedi.

FESTİVALLER KENTİ BODRUM

Bodrum’da birçok festival ve etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Başkan Aras, American Hospital 33. The Bodrum Cup organizasyonu için de katılımcıları Bodrum’a davet etti. Uluslararası müzik festivallerinin yanı sıra uluslararası gastronomi festivallerine, bu yılki Global Turizm Forumu’na gururla ev sahipliği yaptığını belirten Aras, “Hedeflerimizden biri de Bodrum’u yıl boyu fuar ve kongre merkezi haline getirmek. Deniz ve su sporları açısından da büyük rol oynuyoruz. 2022 Optimist Dünya Şampiyonası’na ve 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’na Bodrum’da ev sahipliği yapmayı dört gözle bekliyoruz. 18-23 Ekim tarihlerinde Bodrum, Akdeniz’in en büyük yelken yarışı olan ve dünyanın dört bir yanından denizcileri ve yelken tutkunlarını Bodrum’da buluşturan American Hospital 33. The Bodrum Cup’a ev sahipliği yapacak. Bu görülmeye değer etkinliğin haberini duyururken, burada bulunan herkesi bu heyecanı paylaşmak için sevgili Bodrum’a davet ediyorum” diye konuştu.

Sürdürülebilir turizmin önemine de vurgu yapan Bodrum Belediye Başkanı Aras, istihdam yaratma, su tüketiminin azaltılması, enerjinin verimli kullanımı, atık yönetimi ve atık azaltma, herkes için erişilebilirlik, biyoçeşitliliği korumak, yerel işletmeleri destekleme, yerel ekonomileri ile adil ticareti destekleme ve çevre dostu ulaşım konuları üzerinde projeler geliştirilerek hayata geçirilmesinin gerekliliğini savundu.