Covid’ten 7 Açlıktan 11 Kişi Ölüyor

436

Dün ‘Dünya Gıda Günü’ydü. Dünya çapında kutlandı mı? Kutlanmadı mı? Pek net bilinmiyor. Ama nasıl kutlandı? Derseniz bize göre acı içinde kutlandı. Neden derseniz? Yanıtı da iç acıtıcı. Çünkü her saniyede 11 kişinin açlıktan öldüğü bir dünyada “Gıda Günü” ne anlama geliyor? gelin bu duruma bakalım.  

Dünyada açlık giderek yayılırken, insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için en temel gıda maddelerine erişimleri günden güne zorlaşıyor. Açlık, dünyadaki mevcut düzenin sonuçlarından birisi. Ayrıca da savaş ve salgın gibi başlıklar zaten var olan açlık sorununu çok daha derin bir hale getiriyor. İngiltere merkezli yardı kuruluşu Oxfam’ın yeni bir raporuna göre, her dakika on bir kişi açlıktan ölüyor. Rapor da kıtlıktan ölenlerin sayısının, dakikada yaklaşık yedi kişiyi öldüren Covid-19’u geride bıraktığını vurguluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan rapora göre, Covid-19 pandemisi, açlıkla karşı karşıya kalan kişi sayısının yüzde 18 oranında artmasına neden oldu. Gıdaya erişimin giderek zorlaştığı 2020 yılında açlık sorunu yaşayan insanların sayısı 811 milyona yükseldi.