Haydarpaşa’dan Tarih Fışkırıyor

910

Haydarpaşa Garı kazılarında, Helenistik döneme ait mezarlar Bizans dönemine ait bir ayazma, 2’nci Dünya Savaşı zamanında kurulan bir sığınak, Osmanlı yapımı bir çeşme ve döküm atölyesi ortaya çıktı. Bu güne kadar da yaklaşık 20 bin sikke bulundu.

Haydarpaşa Garı kazılarında 140 bin metrekarelik alanın 68 bin metrekaresindeki çalışmalar tamamlandı. Yoğun olarak süren kazılarda Helenistik döneme ait, 3’cü yüzyılda inşa edildiği düşünülen mezar anıtı kalıntısı ile mezar yanında ise 5-6 yüzyıla ait su boruları  da bulundu. Kazılarda 11’nci yüzyıllara ait 8 kişinin kemiklerine rastlanıldı. Peronların altındaki alanda 5 bölmeli önemli bir yapı komplesi ortaya çıkarıldı. İçinde sikke ve çanak çömleklerin bulunduğu yapı kompleksi 4-5 yüzyıllara tarihlendi. Zemininde mermer blokların bulunduğu kompleksin gün ışığına kavuşması için çalışmalar sürüyor. Kazılarda Bizans dönemine ait bir de ayazma bulundu.

Sığnak da Bulundu

Kazılarda 400 metre uzunluğunda 1940`lı yıllarda inşa edilen 2 girişli bir sığınak bulundu. Sığınak 2. Dünya Savaşı sırasında olası bir saldırı durumunda askerlerin korunması için yapılmış. Sığınak da elektrik panoları ve tuvaletler var. 2 metre genişliğinde ve 2 metre 40 santim yüksekliğindeki tünelleri var. Haydarpaşa kazılarının muhtemelen 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanırken ve bittiğinde açık hava müzesi, kapalı müze, sergi alanları ve seyir koridorlarından oluşan bir kompleks olması düşünülüyor.