Festival Başlıyor AKM Açılıyor

608

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin 29 Ekim – 14 Kasım tarihleri arasında düzenleneceğini AKM’nin de 29 Ekim’de açılacağını ilan etti.

Galataport İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali için tanıtımı toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, festivalin Galataport’tan başlayarak Tophane, Galata Kulesi, Galata Mevlevihane’si, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi, İstanbul Sinema Müzesi ve Atlas 1948 Sineması, Emek Sineması, Taksim Camii Kültür ve Sanat Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi ve Kültür Sokağı’nı içerdiğini söyledi.

Ersoy, konuşmasında Kültür yolu üzerindeki sadece 5 eser için 2,5 milyar liranın üzerinde bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek “Galata Kulesi yapılan yenileme ile asli kimliğine dönüştü. Artık bir müze oldu. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi yenileme sonrası kültür-sanat mekânı haline geldi. Atlas Pasajı, içinde zengin bir arşivle hizmet veren İstanbul Sinema Müzesi’ne ve yenilenen Atlas 1948 Sineması’na ev sahipliği yapmaya başladı. Paket Postanesi, Tomtom Sokak, Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi, Garibaldi Sahnesi, Odakule Pasajı, Emek ve Alkazar Sinemaları, Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü, Maksim, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi, SALT Beyoğlu, İKSV – İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Pera Müzesi, Arter (Koç Müzesi) ve Gezi Parkı da yine Beyoğlu Kültür Yolu’nun içindeki değerli mekânlar. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde 64 farklı noktada, 40 sergi ve özel proje, 75 konser, 45 atölye çalışması, 25 sanat ve edebiyat söyleşisi ile video haritalama gösterileri yapacak” dedi.

AKM Sinan İle Açılıyor

AKM’nin 29 Ekim’de bir Türk bestesi olan “Sinan” operasıyla açılacağına vurgulayan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “AKM’nin açılışına özel olarak bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bestelenen ‘Sinan’ operası sanatseverlerle buluşacak. Değerli Hocamız Sayın Hasan Uçarsu tarafından bestesi yapılan bu özel operanın librettosu Dr. Bertan Rona Beyefendi’ye aittir. Eseri, ünlü İtalyan rejisör Sayın Vinçenzo Grisostomi Travaglini sahneye taşıyor. 31 Ekim’de Londra Filarmoni Orkestrası’nın 96 kişilik dev kadrosuyla AKM sahnesinde çok özel bir repertuvarı seslendirecek. Duayen Türk besteci Özkan Manav’ın yazmış olduğu ‘Haydar Haydar’ adlı eser de programda yer alıyor. Böylece, Londra Filarmoni Orkestrası ilk defa bir Türk bestecinin eserini repertuvarına almış olacak” dedi.