Göbeklitepe Discovery Ekranına Çıkıyor

639

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Göbeklitepe, ünlü belgesel kanallarından Discovery Channel’da, ekrana getiriliyor. Bu nedenle TV ekibi ülkemize geldi. Ünlü televizyoncular “Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe başta olmak üzere neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında yer alan Karahantepe Ören Yeri ile Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde belgesel çekimler yaptı.

Televizyon ekibi ile iş birliği yapan Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Yardımcı, Göbeklitepe’nin “tarihin başlangıç” noktası olarak kabul edilmesinin proje açısından çok önem taşıdığını vurguladı. Yardımcı; “Şu ana kadar Türkiye’de 5 yerde çekim yaptık. Türkiye’de oldukça fazla sayıda önemli tarihi alanlar var. Göbeklitepe bunlar arasında en önemlisi, insanlığın başladığı yer olarak biliniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız geçen ay Karahantepe’nin tanıtımını büyük bir organizasyonla dünyaya duyurdu. Biz Karahantepe’de belgesel çeken ilk ekip olduk. Aynı zamanda bir ilki de başarmış oluyoruz.” dedi.

Belgesellerin Turizme Katkısı Var

Belgesellerin gerçekleri birebir yansıttığı için turizme ve tanıtıma büyük katkı sağladığını, dizi ve filmlerin tamamen gerçeği yansıtmadığı için belgeseller kadar etkili olamadığını ileri süren Sait Yardımcı “Türkiye’yi gerçek anlamda doğru tanıtmanın bir yolu da belgesellerdir. Film komisyonu kar amacı gütmeyen bir organizasyondur, gayemiz yabancı prodüksiyonları Türkiye’ye getirmektedir. Hollywood ve Bollywood gibi. ABD’de 4 yıl kaldım orada yerinde tanıtım yaptık. Pandemiyle sektör bir duraksama yaşasa da yeniden hareketlenmeye başladı. Mayıs itibarıyla ekipler sahaya gelmeye başladı. Henüz küçük prodüksiyonlar geliyor ama ilerleyen zamanlarda çok daha büyük projeler Türkiye’de çekilecek. 2019’da Çin’de Türkiye ile ortak yapım olacak büyük sektör anlaşmaları yaptık” diye fikirlerini açıkladı.