Turizmcileri Fuar Buluşturdu

478

İki gün sürecek “Turizmin kalbi- ATF Antalya Turizm Fuarı” açıldı. Turizm sektör profesyonelini ‘yerinde pazarlama‘ ilkesi ile buluşturan fuar, turizm analizleri, ikili görüşmeler, paneller ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Pandemi nedeniyle ara verilen görüşmelere bu fuar son verdi, turizm sektörü bu fuar ile yeniden bir araya geldi.

Cahit AKYOL

Anfaş fuar alanında düzenlenen fuara, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dağıstan Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Turizm ve Halk Sanatları Bakanı Emin Merdanov, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Erıcson, ATSO Başkanı Davut Çetin, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bilir, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve çok sayıda davetli katıldı. Turizm Fuarı’nın ulusal ve uluslararası tur operatörleri, offline ve online seyahat acenteleri, konaklama tesisleri, havayolları, ulaşım firmaları gibi çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

2022 yılı 2019’un çok üzerinde olacak
Fuarın açılış konuşmasını GM Center & GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral yaptı. Meral katılımcılara teşekkür etti ve “Antalya turizm alanında dünyada çok daha ileri boyutlara taşınacak” dedi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, da “Bu şehir turizm kentidir. Turizmle dünyaya açılan Türkiye’nin penceresidir. Birçok yabancı turist, ülkemizi sadece Antalya’da bulunduğu sürede tanıyor. Bu manada büyük bir sorumluluğumuz var. Antalya’da tüm sektörler olarak bu işi güzel yapıyoruz. 2019 yılında bu işin pandemi kurallarına uyarak nasıl yapılabileceğini bu şehrin turizmcileri gösterdi. Türkiye’nin dışa açılan penceresini dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Antalya bu işi başarıyor. Başarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


9 Milyonu Geçeriz
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, de konuşmasında “Antalya dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden birisidir. Salgın sonrasında en hızlı geri dönüşü sağlayarak 2021 sonuna kadar 9 milyona ulaşarak bu rakamı geçeceğiz. Dün itibari ile 8.5 milyona yakın turist şehrimize giriş yaptı. Büyükşehir olarak deniz, kum, güneş destinasyonu dışında Antalya’yı kültür ve sanat turizm olarak geliştirmek için çalışıyoruz. Turizme destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

KKTC Pandemi Yönetiminde Başarılı
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, “Pandeminin turizm sektörünün etkilendiği bir dönemden çıktık. Turizm sektörünü eski günlerine getirmek için çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde KKTC en güvenilir ülkeler arasında kaldı. KKTC olarak pandemi sürecini başarı ile yönettiğimizi düşünüyoruz. Hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 0.08’dir. Yaşadığımız tecrübelerden dolayı 2022’nin daha iyi geçeceğini düşünerek ona göre çalışıyoruz. Turizm sektörlerimiz yanında olarak onların bir takım yaptıkları çalışmalara katkı koymaya çalıştık. KKTC’nde 12 ay turizmin yaşanabilir olduğunu göstermeye çalışarak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Türkiye her zaman yanımızda ve yanımızda olmaya devam ediyor Anavatanın bu destekleri asla göz ardı edilemez” diye sözlerine yer verdi.

Panelde ATSO Başkanı Davut Çetin, “Fuarlar ne kadar çok olursa katkısı o kadar çok olur. Turizmde rakiplerimizden çok daha öndeyiz. Biz krizlere alıştık. Önümüzdeki yıllarda bu dinamizm bize turizm açısından moral veriyor. Turizmde istihdamda 2019 sayılarını yakaladık” derken TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bilir de, “Antalya kendi üzerinde bir turizm cennetidir. Antalya deyince akla turizm geliyor, turizm deyince Antalya ve Türkiye geliyor. Antalya’nın Karadeniz’e, Ege’ye ve doğu bölgelerine de çok önemli katkıları oluyor.  Umuyorum ki bu yılı 10 milyon turist ile kapatırız. Biz ülkemizi tanıtmaya devam edeceğiz” diyerek sezonu değerlendirdi.

Önceki İçerikTHY’den Güney Avrupa Fırsatı
Sonraki İçerikHer Şey Dahilin Katkısı Yadsınamaz
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.