Atatürk Kültür Merkezi Açılıyor

323

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nin açılacağını duyurdu. Bakan yaklaşık 2 milyar lira harcama ile yapılan binanın dünyadaki benzerleri ile kıyaslanamayacak kadar uygun şartlarla mal etmeyi başardıklarını belirtti.  “İnşaatın yaklaşık 2,5 yıllık bir süreçte tamamlandı. 96 bin metrekare kapalı alana ve 14 bin 400 metrekare taban alanına sahip olarak, yüzde 70 oranında yerli malzeme kullanılarak inşa edildi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı öncesinde basın toplantısı düzenledi. İnşaat ve teknik detaylar hakkında açıklamalar yapan Bakan şöyle anlattı;

“Çevresindeki 6 bin 100 metrekare alanda peyzaj çalışması yapıldı. Yine 4 bin 700 metrekare alana sahip ‘Yeşil Çatı’ sistemi uygulamasıyla diğer bir peyzaj çalışması hayata geçirildi. Proje gün ışığından olabildiğince faydalanacak şekilde tasarlandı ve uygulandı. AKM ana 5 bloktan oluşuyor. A Blok opera binamız. İşlev ve büyüklüğü ile AKM’nin kalbi de burası. İçinde iki bin 40 kişi kapasiteli opera salonu var. Yaklaşık 49 bin metrekare ve 4 bodrum, zemin ve üzerinde 9 kat olmak üzere toplam 14 katı var. En üst katında 865 metrekare kapalı alana ve 250 metrekare teras alanına sahip bir restoran yapıldı. Eşsiz boğaz manzarası var. Yaklaşık 16 bin 300 metrekarelik B Blok ise tiyatro binamız. 4 bodrum, zemin ve üzerinde 5 kat olmak üzere toplam 10 kattan oluşuyor.

Tiyatro salonunun kapasitesi ise 802 kişilik. Bu salonun çok amaçlı salon olarak yapıldı. Akustik kabuğunu da hazırladık. Ofisler, kitap kafe ve dükkânlar yaklaşık 3 bin metrekare. Bunlar C Blok içinde bulunuyor. Burası 6 kat olup yine 4 bodrum üzerinde zemin ve artı bir kat şeklinde inşa edildi. D Blok 2 bodrum, zemin ve üzerinde 1 kat olmak üzere toplam 4 katlı. Yaklaşık bin 700 metrekare kullanım alanı var. AKM’nin en önemli noktalarından biri şüphesiz D Blok’tur. Zira bu binamız sergi salonlarını barındırıyor.

Sinema Salonu da Var

Bin 600 metrekare kullanım alanına sahip olan E Blok, restoran binası olarak hizmet verecek. Burası da 5 katlı ve 2 bodrum, zemin ve üzerindeki 2 kattan oluşuyor. 432 araç kapasiteli kapalı otoparkı 4 bodrum kattan oluşuyor ve yaklaşık 24 bin 500 metrekare kullanım alanı var. Kültür-sanat alanında bir ihtisas kütüphanesi olan AKM Sanat Kütüphanesi ile Kreatif Endüstriler Kütüphanesi burada bulunuyor. İstanbul’daki sergi salonu ihtiyacını karşılamada önemli bir rol üstlenecek olan AKM Galeri; vizyonda fazla yer bulamayan festival filmlerine ağırlık vereceğimiz 100 kişilik Yeşilçam Sineması yine Kültür Sokağı’mızda yer alıyor.

Çocuklar İçin

4-6 yaş arası çocuklarımızı sanatla tanıştırmayı hedeflediğimiz, çeşitli atölye çalışmalarının yapılacağı Çocuk Sanat Merkezi de sokağımızın en önemsediğimiz yerlerden. İkinci katta bir Müzik Kayıt Stüdyosu olan Müzik Platformu’muz yapıldı. Burası genç yetenekler için tasarladı. Çok uygun şartlarda gençler burada çalışabilecek. Şu anda giriş katında ‘Bizdeki Dünya, Dünyadaki Biz’, birinci katında ise ‘Türk Çalgıları’ sergilerine ev sahipliği yapıyor. Müzik tarihimizde önemli bir yere sahip sanatçılarımıza yer verdiğimiz ‘Ustalara Saygı’ köşesi de Müzik Platformu’nda ziyaretçilerini bekliyor.

2 Milyara Mal Oldu

Toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olan yeni Atatürk Kültür Merkezi için ‘kapsamlı’ ifadesi oldukça yetersiz kalıyor diye düşünüyorum. Biz teknoloji olarak en son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyanın sahne teknolojileri konusunda en ileri teknolojisini kullanan firma ile anlaştık. Dünyadaki emsalleriyle kıyaslanamayacak kadar uygun şartlarla mal etmeyi başardık.

– Kültür sanat konusunda bir sanat kurulu oluşturuyoruz. Bu kompleks içerisinde Bakanlığımıza bağlı Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Senfoni Orkestrası ile İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu yerleşik kurumlar olarak bulunacaklar. Birimlerimizin çok özel performansları burada izleyicilerle buluşacak.

Londra Flarmoni ve Kris Botti Geliyor

İstanbul, Ankara, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerimizin ortak yapımı olan ve İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini tarafından sahneye taşınan Aida operası 7 ve 8 Kasım tarihlerinde AKM Opera Salonu’nda halkımızın izlenimine sunulacak. Bakanlık birimlerimizin etkinlikleri dışında AKM’nin kapıları dünyadan ve ülkemizden seçkin sanatçı ve kurumların performanslarına da açık olacak. Örneğin, 31 Ekim de dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak kabul edilen Londra Filarmoni Orkestrası; 2 Kasım Salı akşamı ise yaşayan en büyük caz müzisyenlerinden biri olan Kris Botti burada sahne alacak.

Sinan Operası İle Açılış

AKM sadece yerel ekinliklerde değil uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Dünyada önemli sanatçıları da gelecek. Bizi en çok heyecanlandıran etkinlik, açılış gecemize özel olarak hazırlanmış ‘Sinan’ operası. Bizzat Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, milli sanatımıza katkıda bulunacak bir Türk operasının yapılması istenmiş ve ‘Sinan’ operası hayat buldu. Bütün dünya için büyük bir kültür hazinesi olan Mimar Sinan’ın şahsında, tarihimizin en görkemli dönemlerinden birini anlatan Sinan operasını yine ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye taşıdı. Eserin bestesi, Çağdaş Türk Klasik Müziği Bestecisi Prof. Hasan Uçarsu’ya; librettosu Halit Refiğ’in aynı adlı senaryosundan hareketle Dr. Bertan Rona’ya ait. Bu özgün eser Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestramız Şef Gürer Aykal yönetiminde görev alacak. Açılış gecemizden sonra Sinan operası 30 Ekim’de bir kez daha AKM’de sahnelenecek.