Her Şey Dahilin Katkısı Yadsınamaz

285

Antalya’da iki gün süren “Turizmin kalbi- ATF Antalya Turizm Fuarı” sona erdi. Turizm sektör profesyonelini ‘yerinde pazarlama‘ ilkesi ile buluşturan fuar, turizm analizleri, ikili görüşmeler, paneller ve etkinliklere ev sahip yaptı. GM Center & GMT Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara katılan turizmciler, yeniden bir araya gelmelerini ve sektörü konuşmanın çok faydalı olduğunu belirttiler.

Fuarda düzenlenen sempozyumda sektörün bilinen isimleri fuara katılanlara aydınlatıcı bilgiler vererek sektöre mercek tuttu.  

Calista Luxury Resort Oteli Genel Müdürü Ali Kızıldağ, her şey dahilin turizmi olumlu etkilediğini, çok döviz, çok istihdam, çok turistin gelmesinde sisteminin Türkiye’ye çok büyük değer kattığını vurguladı. Kızıldağ şunları söyledi: ”Her şey dahil iyi mi? Kötü mü? Hala ihtiyaç var mı? Bu bir tartışma konusu. Bana göre ihtiyaç vardır. Her şey dahil konusuna dünyada Mariot’a Hilton ve Accor grubu da eklendi. Onlar dahi her şey dahil konusunda bir çalışma yapıyorlarsa demek ki Türkiye doğru iş yaptı. Her şey dahili eleştirilebilecek yönlerimiz tabii ki çok fazla. Bugün Türkiye turist sıralamasında 6’ncı, turizm gelirlerinde ise 11’nci olduysak en büyük pay bu sistemdir. ‘

TUI Russia, FUN & SUN Otel grubu CEO’su Volkan Şimşek de her şey dahil sistemini savundu ve ise Türkiye’nin turizmdeki başarısının en büyük nedeninin her şey dahil sistemidir. Çünkü bizim ağırladığımız misafirlerin yüzde 68’i ailelerden oluşur. Aileler de tatil dönemlerinde bütçe yapar. Tatilde çocuklarının dondurması ve diğer isteklerini karşılamak istediğinde her şey dahil bir otel olmadığında bütçeyi çok zorluyor. Bu nedenle Türkiye turist ailelerden çok ciddi talep aldı. Türk turizm bu nedenle büyüdü. All inclusive tartışılabilir ama all inclusiv’in Türkiye turizmine katkısı yadsınamaz” dedi. 

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan da “Artık tüketici ne istiyor ona bakıyoruz. Biz turizmcilerde tüketiciler neden memnun? Ne istiyor? Onları araştırıyoruz. Yöneticiler tüketicilerin isteğine göre sistemi belirlemeye başladı. Tüketici turizmde her şey dahili sevdi. Benimsedi kabul etti. Her şey dahil bir tüketici talebidir. Ve yaz sezonu ile çok iyi kombine olan bir konseptir. Çünkü yaz sezonunda Antalya’ya gelen profilin yüzde 75-80’i aile profilidir” dedi. 

Önceki İçerikTurizmcileri Fuar Buluşturdu
Sonraki İçerikAtatürk Kültür Merkezi Açılıyor
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.