1.3 Ton Kokainle Yakalanan Yolcu Öldü

514

Brezilya’da geçtiğimiz Ağustos ayında yolcu bagajlarında bulunan 1.3 ton kokain nedeniyle el konulan “ATA” uçağının Türk pilotu V.D. 90 gündür hapiste. Bu arada tutuklu yargılanan uçaktaki İspanyol asıllı tek yolcu öldü. Brezilya polisi uçağa el koydu ve kendi kullanımlarına tahsis etti.  

Uçağın sahibi Türk şirketi ACM Air, bulunan kokain ile herhangi bir ilgileri bulunmadığını ileri sürerek Federal Polis tarafından yürütülen incelemenin ardından uçağın iadesini talep etmişti, ancak Brezilya mahkemesi farklı bir karar verdi. Bir zamanlar Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı hizmetinde kullanılan uçak, mahkeme kararıyla Brezilya Polisine tahsis edildi. Buna göre Ceara Federal Mahkemesi, Federal Karayolları Polisi’ne (PRF) Türk jetini kullanma yetkisi verdi. Uçak, Brezilya Polisi Taktik Hava Destek Alt Komutanlığı (SSA) departmanının operasyonlarında kullanılmaya başlandı. Uçağın sahibi olan Türk ACM şirketi tarafından açılan başka bir dava devam ettiği için jetin satılarak elden çıkarılması kararının verilmediği kaydedildi.

Hastanede Öldü

Bu arada davada çarpıcı bir gelişme yaşandı. Türk mürettebat haricinde uçaktaki tek yolcu olan İspanyol Angel Alberto Gonzales Valdes’in öldüğü açıklandı. Türk pilot V.D. ile birlikte tutuklanan 60 yaşındaki Valdes’in hastanede kanserden öldüğü ileri sürüldü.

Angel Valdes, tutuklanmasından yaklaşık yirmi gün sonra Fortaleza Genel Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tedavinin ardından taburcu edilen Valdes’in durumunun yeniden ağırlaştığı  ve yeniden hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Angel Valdes, resmi kayıtlara göre 24 Ekim Pazar günü metastaz nedeniyle hastanede öldü. Federal Mahkeme Hakimi Danilo Fontenele Sampaio Cunha, 25 Ekim tarihli kararında, ölüm nedeninin araştırılması için Ceara Üniversitesi veya Ceara Adli Tıp’tan rapor istedi.