Cinsiyetinde ‘X’ Yazılı Pasaportlara ABD’de Katıldı

448

Vatandaşlarının pasaportlarında kadın ve erkek dışında cinsiyet tanımlaması yazılmasına izni veren ülkeler arasına ABD’de katıldı. Kendini ikili cinsiyet (kadın/erkek) sistemi içinde sınıflandırmayan (nonbinary) kişilerin haklarını tanıma olarak nitelenen bir adım atan ABD, artık cinsiyet kısmında X tanımına yer veren ilk pasaportu verdi. İlk X pasaportun kime verildiği açıklanmadı.

Bu karar üzerine gözler yaklaşık 6 yıldır bakanlıkla hukuk savaşı veren Colorado eyaletinin interseks sakini Dana Zzyym’a çevrildi.

Zzyym, pasaport başvurusunda kadın ya da erkek seçeneklerini işaretlemek yerine kutuların üzerine interseks yazıp bakanlıktan cinsiyet kısmında X yazan pasaport talep etmişti. Bu başvuru reddedilince de talebini mahkemeye taşımıştı. Mahkeme belgelerine göre fiziksel olarak muğlak cinsiyet özellikleriyle doğan, bir erkek olarak yetiştirilen, tümüyle erkek olarak gözükmesini sağlamayı başaramayan ameliyatlar geçiren Zzyym, ABD donanmasında erkek olarak görev yaptı, ancak daha sonra Colorado Eyalet Üniversitesi’nde eğitim alıp çalışırken kendini interseks olarak tanımladı. Bu arada pasaportunun verilmemesi nedeniyle Uluslararası Interseks Örgütü’nün Meksika’da düzenlediği toplantıya gidememişti.