Onur Air Madurlarına TALPA Desteği

369

21 aydır maaşlarını alamadıklarını ileri süren ve hak arayışına giren Onur Air çalışanlarına, bir destek de Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA’dan geldi.

Şirketleri ile ilgili belirsizliklerle yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakılan Onur Havayollarının pilot, kabin memuru, yer hizmetleri ve idari personeli haklarını almak için Onur Air Genel Müdürlük binası önünde toplanacak olan çalışanlara TALPA’nın pilotları da destek olacaklarını açıkladı.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA,  Onur Air çalışanlarına desteğini sosyal medya mesajıyla duyurdu ve “Bin 600 Onur Havayolları çalışanı haklarını aramak için şirketleri önünde toplanacak. TALPA olarak 11 Kasım Perşembe günü biz de yanlarında olacağız” dediler.

Öte yandan Sözcü’den Yusuf Demir imzalı habere göre, yaklaşık 2 yıldır maaş alamayan Onur Havayolları’nın bin 600 çalışanı, şirket yönetimiyle tüm görüşme taleplerine ve çözüm arayışlarına rağmen sonuç alamadıklarını belirterek çarpıcı iddialarda bulundu.

“Mali denetim talep ediyoruz”

Haberde “Onur Havayolları 2019 yılında 3 Milyar 127 Milyon Lira ciro ile Türkiye’nin 110. büyük firması oldu. Buna rağmen 2020 yılında bin 600 den fazla personeline henüz ülkemizde pandeminin etkileri görülmediği halde Şubat-Mart maaşlarını ödemedi.

Yine pandemi döneminde operasyonlarına devam etmesine rağmen, çalışan personellerine hiç bir maaş ödemesi yapmayıp haklarını hiç etti. 21 aydır çalışanlarına maaş ödemediği gibi hiçbir açıklamada bulunmadı. Şirketimizin göz göre göre iflasa götürülüyor olması ve ilgili kurumların buna duyarsız kalmasından üzüntü duyuyoruz. Binlerce mağdur Onur Havayolları çalışanları olarak alın terimiz olan tüm hak edişlerimizi istiyoruz. Yine devletimizin Onur Havayolları üzerinde ivedi olarak mali denetim getirmesini talep ediyoruz” denildi.