Atatürk “Bir Nefes” Konseri İle Anıldı

664

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda 10 Kasım akşamı Gedik Filarmoni Orkestrası Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına “Bir Nefes” başlıklı konser verdi.

Gedik Filarmoni Orkestrası’nın Orhun Orhan şefliğinde gerçekleşen konserde; Mithatcan Öcal’ın “Sergi ve Koda” isimli eserinin dünya prömiyeri; Özkan Manav’ın üflemeli çalgılar, timpani ve ksilofon için Sinfonietta eserinin Türkiye prömiyeri yapıldı.

Genç besteci Mithatcan Öcal, konserde dünya prömiyeri gerçekleşen eseri ‘Sergi ve Koda’yı şöyle anlattı; “Müziğin bitmiş haline sonradan baktığımda, kuşbakışı iki parçadan ibaret bir forma sahip olduğunu fark ettim. İlk parça, bizlere direkt olarak konuşan, nispeten eğlenceli, ne söylediği belli olan köşeli hatlara sahipken, ansızın gelen minör ton ve uzun sesler ile bu eğlence yerini, durağan ve cebir ile pârelere ayrılmış zamanın algısıyla tespit edilemeyen dokusal kesitlere bırakıyor. Sonrasında müzik, usulca yükselerek yaptığı zirvenin ardından sönerek yok oluyor.

Konserde Türkiye prömiyeri gerçekleşen eser ise Adnan Saygun’un öğrencisi olan Özkan Manav’ın üflemeli çalgılar, timpani ve ksilofon için Sinfonietta idi.  Eser, “Meno mosso”,  “Lento”, “ Vivo” ve  “Più mosso” olarak dört bölümden oluştu. Sinfonietta’nın ilk seslendirilişi 1991 yılı sonbaharında Kişinev, Moldova’da yapılmış. Türkiye’deki ilk seslendirilişi Kişinev konserinden iki hafta sonra, 7 Aralık 1991’de İstanbul’da CRR Konser Salonu’nda yapılan yapıt, Türkiye’deki ilk seslendirilişinden tam 30 yıl sonra Türk dinleyicisiyle yine CRR Konser Salonu’nda buluşmuş oldu. 1991 yılında Moldova Filarmonik Senfoni Orkestrası üyeleri, 1993 yılında ise Moskova Yeni Müzik Topluluğu ile Ankara Yeni Müzik Festivali’nde seslendirilen Sinfonietta, ilk kez Türk müzisyenler tarafından yorumlanmış oldu. 

“Bir Nefes” başlıklı bu özel konserde son olarak; Strauss’un gençlik döneminde yazmış olduğu melodik,  lirik bir eser olarak bestecinin karakterini yansıtan Wind Serenade Op. 7 icra edildi.