İsrailli Gazete Turizm Boykotu Çağrısı Yaptı

406

Jerusalem Post gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki evini fotoğrafladıkları gerekçesiyle Türkiye’de gözaltına alınan İsrailli çiftin serbest bırakılması için boykot çağrısı yaptı.

İstanbul’da Çamlıca Kulesi’nde fotoğraf çekerken “Erdoğan’ın evini çektikleri” gerekçesiyle tutuklanan 40’lı yaşlardaki İsrailli karı-koca Natali ve Mordy Oaknin’i serbest bırakılması için İsrail basınında boykot kampanyaları başlatıldı. Jerusalem Post gazetesi “Ülkeyi boykot etmek Türklerin çifti serbest bırakması için yeterli değilse, o zaman diğer daha sert eylemler düşünülmelidir” diyerek Natali ve Mordy Oaknin’i derhal serbest bırakılmadığı takdirde İsrail hükümetinden Türkiye’ye karşı başta turizm boykotu olmak üzere çeşitli yaptırım adımları atmasını talep etti.

Turizm boykotunun yetersiz olması durumundaysa gazete bunun ABD, İngiltere, Almanya olmak üzere diğer ülkelerde de ses getirecek şekilde yayılması ve “İsrail’in doğu Kudüs’teki egemenliğini baltalayan” Türkiye menşeli STK’lara yaptırım uygulamak ve Türkiye’ye ve Türkiye’den uçuşları yasaklamak şeklinde genişletilmesi şeklinde çağrıda bulundu.