Samsun Valiliği’nden 7 Ülkeye Tedbir

362

Samsun Valiliği, Covid-19 tedbirleri kapsamında Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelen yolcular için alınan tedbirleri açıkladı.

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesine göre Vali Vekili Şevket Cinbir başkanlığında toplandı. Toplantıda kentte Covid-19’a karşı alınacak önlemler ile ilgili gündemi görüşmeler yapıldı. Gündeminin ‘Covid-19 salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda alınması gereken tedbirler görüşüldü. Buna göre yeni kararlar alındı.

Kararlar Şöyle

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, salgının seyrinde dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nca getirilen yeni teklifleri içeren 13/11/2021 tarih ve E-89780865-153-18513 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda toplanmış ve aşağıda belirtilen yeni tedbirlerin 15 Kasım 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere ilimiz genelinde uygulanmasına kararı alındı.

Bu kapsamda; Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı gerekmektedir. Yine Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan, Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenlerin (tam aşılı) ülkemize girişte karantina uygulamasından muaf tutulmalarına, ülkemizce onay verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenlerin ise ikametgâhlarında veya beyan edecekleri adreslerde karantinaya alınmalarına, Karantina sürecinin 10. gününde PCR testine tabi tutulmalarına, 10. gün yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantinalarının sonlandırılmasına karar verildi.