İdil Biret’in 80’nci Yıl Onuruna

256

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, duayen piyanistimiz İdil Biret için “80. Yaş Onuruna” adlı etkinlik yapıyor. 21 Kasım pazar günü gerçekleşecek etkinlik İdil Biret belgeseli ile başlıyor. Gösterim ücretsiz.

Devlet Sanatçısı İdil Biret üç yaşında ilk derslerini Ankara’da Mithat Fenmen’den aldı. Dönemin Cumhurbaşkanı İnönü’nün ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in istek ve desteğiyle özel kanunla 8 yaşında Fransa’ya gönderildi. Paris Konservatuvarı’ndan on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Hiç bir piyano yarışmasına katılmadı. Dünyanın en önde gelen şefleri, orkestraları ile beş kıtayı kapsayan üç bine yakın konser verdi. Birçok ünlü piyano yarışmasında jüri üyeliği yaptı; birçok ülkeden ödül ve nişanlar aldı. Birçok albüm kaydetti. Bu denli önemli olan sanatçımız için 

düzenlenen “80. Yaş Onuruna” adlı etkinlik, Süreyya Operası’nda 15:00’te başlıyor. Yönetmenliğini Eytan İpeker’in yaptığı, birçok ülkede çekimleri yapılan 55 dakikalık “İdil Biret” belgeseli gösterimi var. Belgeselin ardından müzik insanları Filiz Ali ve Aydın Büke seyircilerle söyleşisi yapılacak. Gösterime katılmak ancak Süreyya Operası gişesinden alınacak davetiyelerle mümkün.

Operada saat 18:00’de ise İsviçre’de yaşayan Avusturyalı piyanist, orkestra şefi, besteci İngolf Wunder piyano resitali var. Eğitimine kemanla başlayan fakat piyanodaki üstün yeteneği keşfedilince enstrümanını piyanoyla değiştiren Wunder İdil Biret’le de çalışmış bir sanatçı olan sanatçı Liszt ve Chopin’in eserlerini icra edecek. Konserin biletleri Süreyya Operası gişesinden ve bilet.kadikoy.bel.tr sitesinden alınabilir.