5 Bin Olay Çıktı Yüzde 70’i Maske Yüzünden

213

Uçuş Görevlileri Birliği’nin Uluslararası Başkanı Sara Nelson, uçaklardaki ekiplerine karşı çok sayıda şiddeti vakası nedeniyle kongrede, konuşmaya çağırıldı. Nelson kontrol edilmezse bunun daha büyük ve daha trajik bir şeye yol açabileceğini belirtti “Bu, güvenliğin ve güvenliğimiz için kabul edemeyeceğimiz bir şey” dedi.

Uçaklardaki asi yolcu sayısı günden güne artıyor. Bu yılın başından bu yana 5 bin 114 asi yolcu olayı raporlandı. Vakaların yüzde 70’i maske ile ilgili. Vakaların artması üzerine Uçuş Görevlileri Birliği’nin Uluslararası Başkanı Sara Nelson ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Alt Komitesi Ulaştırma ve Deniz Güvenliği Komitesine çağırıldı.

Nelson 2021’de havacılık tarihinde gördüğümüzden daha fazla rahatsız edici havayolu yolcusu olayını ile karşı karşıya olduklarını belirtti. “Kötü aktörlerin sayısı az olsa da, olaylar yaygınlaştı. Uçuş Görevlileri her sabah üniformalarını giyip işine geldiğinde kabinde ne olacağını merak ediyor, bir saldırının hedefi olur muyum diye endişe duyuyor. Bu kabul edilemez. Tehlikeli bir emsal oluşturuyor. Uçuş görevlileri, yolcuların ve mürettebatın güvenliği ve sağlığından sorumlu havacılığın ilk müdahalecileridir. Yolcuların mürettebat talimatlarına uymaması nedeniyle kabindeki aksaklıklara veya dikkat dağınıklığına izin verirsek, koordineli bir saldırının ipuçlarını kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız. Her tehdit seviyesi, dikkat ve inceleme gerektirir. Bu dikkat dağıtıcı şeyleri yeni bir normal olarak kabul edecek bir yere sürüklenemeyiz. Gözle görülür şekilde sarhoş olan yolcular, maske takmamak için direnenler, bağıran ve küfür eden yolcular ve genellikle federal kurallara uyulmasını sağlamak için çalışan uçuş ekibine agresif bir şekilde meydan okuyan kişiler de dahil olmak üzere kapsamlı sözlü tacizle karşılaşılıyor. Mürettebat emniyet ve güvenlik görevlerini yerine getirmekten caydırıldığında veya geciktirildiğinde havacılık güvenliği risk altındadır” dedi.