Hollanda’da Protestolar Çatışmaya Döndü

186

Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen Covid önlemlerini protesto gösterisi kontrolden çıktı. Otomobiller ateşe verildi. Dükkânlar yağmalandı. Polis göstericilere ateş açtı. 7 kişinin yaralandı. Şehirde “acil durum” ilan edildi. 51 kişi gözaltına alındı. Polisin ateşi ile 2 kişinin hastaneye kaldırıldı.

Hollanda hükümeti, vakaların artması nedeniyle kısmi kapanma kararı almıştı. Aşı olmayanlara yönelik kısıtlamaları protesto için yüzlerce kişi, cuma gecesi Rotterdam’ın merkezinde toplanmıştı. Gösteriler cumartesi günü de sürdü. Cumartesi günü de başkent Amsterdam ile Breda kentinde Covid önlemleri ve aşı karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Polis, gösteri öncesi her iki kentte de geniş güvenlik önlemleri aldı. Amsterdam’da Dam meydanında toplanan kalabalıkta bazı kişiler, sarı yelek giyip, sarı şemsiyeler taşıdı. Bazı göstericiler, Rotterdam’daki olaylarda ölenler olduğunu öne sürerek, yas bantları ve mumlar taşıdı. Göstericiler, “Benim bedenim benim seçimim” yazılı dövizlerle yürüdü. Polis, Rotterdam’daki ölüm iddiasını doğrulamadı.

Breda kentinde de yüzlerce kişi, kent merkezine yürüyerek, yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün yeniden açılmasını istedi. “Özgürlüklerimizin bu kadar kısıtlanması utanç verici. Bu politika tam bir çılgınlık” diyen protestocular, Rotterdam’da yaşananları kesinlikle tasvip etmediklerini söyledi. Önce sessiz başlayan gösteri akşamın ilerleyen saatlerinde giderek kontrolden çıktı. Göstericiler, havai fişekler patlatmaya başladı. Polisin uyarısı üzerine, Göstericiler havai fişek ve taşlarla polise saldırdı. Yerel saatle 21:00 sıralarında durumun giderek kontrolden çıktı. Çevre illerden polis takviyesi istendi. “Özgürlük” sloganları atan topluluk, polis araçlarını ve çevredeki otomobilleri ateşe vererek, dükkanları yağmalamaya başladı. Polis önce havaya uyarı ateşi açtı ancak saldırı ve yağmanın devam etmesi üzerine, göstericileri hedef aldı. Polisin, göstericilerin bacaklarına ateş ettiği ileri sürüldü. Bu arada kontrolden çıkan bir yangını söndürmek isterken itfaiyeciler saldırıya uğradı. Bunu üzerine polis, göstericilerin bacaklarını hedef aldı. Rotterdam Belediyesi, “acil durum” ilan etti. Onlarca kişi gözaltına alındı.