Sok Kafanı Avizeye Ye Yemeğini

292

Japonya’da bir restoran, koronavirüs önlemlerinde çıtayı ‘bir-tık’ daha yükseltti. Restoran yönetimi masaların üzerine, oturanların başlarını tamamen içine alan fener şeklinde avizeler yerleştirdi. Fanus gibi olan avizenin içine giren müşteriler, bulaşma riski olmadan rahatlıkla yemek yiyebiliyor.

Dünyada covid-19 pandemisinde üçüncü yıla yaklaşıyoruz. Herkes maske takmaya ve sosyal mesafeye alıştı. Ancak restoranlarda güvenli bir şekilde yemek için mecburen yakın oturuyor ve maskeler çıkartılıyor. Restoranlar bu konuda çeşitli önlemler almaya çalıştı. Ancak Japonya’nın başkenti Tokyo’daki bir işletme ilginç bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemde müşteriler başlarını şeffaf fener bölmelerin içine sokuyor, maskesini çıkartıp yemek yiyebiliyor.

Bu avizeler Japonya’daki lüks bir otelin restoranı olan Hoshinoya Tokyo için yapıldı. Müşterilerin baş kısmını tamamen içine alacak büyüklükte tavandan sarkan avizelerin alt kısımları şeffaf plastikten. Sandalyelerine oturanların kafalarını içine alacak genişlikteki bu korunma yöntemi ilgi gördü. Müşterilerin hareket alanını kısıtlamayacak şekilde özel olarak tasarlanan avizeler, genellikle yemek yerken damlacık yolu ile bulaşan koronavirüs enfeksiyonlarını önlemeyi amaçladığı belirtildi.

Restoran yönetimi bu ilginç önlemi şöyle açıklıyor: “Özel yapım fenerler her kişinin sandalyesinin üzerine asılıyor. Bu da yemek sırasında yüz maskelerini çıkarabilmek anlamına geliyor. Projenin temel amacı, insanların konuşulanları duyamama veya diğer kişinin yüz ifadelerini okuyamama endişesi duymadan masa sohbetinin keyfini çıkarmasını sağlamak. Bu yöntemde geleneksel Japon geleneklerine ve kültürüne atfedilen bir nesne olan fenerleri seçtik. Fenerler 75 santim çapında ve 102 santim yüksekliğinde. Hem işlevsel hem de estetik olarak tasarlandı. Ayrıca da yüzü yumuşak bir ışıkla aydınlatan entegre bir ışığa da sahip.”