Uçak 7.500 Telefonun Şarjı Gücündeki Batarya İle Uçtu

152

Rolls-Royce’un tam elektrikli uçağı dünya rekoru kırdı. Şimdiye kadar uçaklara takılmış en güçlü batarya ile çalışan elektrikli uçak ile 623 km/s hıza ulaştı. Tam elektrikli bir uçakla daha önce kırılan rekor saatte 337,5 kilometre olarak kayıtlara geçmişti.

İngiliz otomobil ve uçak motoru üreticisi Rolls-Royce’un elektrikli uçağı Spirit of Innovation’ın (İnovasyon Ruhu) saatte 387,4 mil (623 km/s) azami hıza ulaşarak kırdığı dünya rekoru, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın Boscombe Down deneysel uçak test sahasında gerçekleşti. Test uçuşu sırasında, uçağı Rolls-Royce’un Uçuş Operasyonları Direktörü pilot Phil O’Dell kullandı. Elektrikli uçak 3 bin metreyi 202 saniyede tırmandı ve bir başka rekora daha imza attı.

Bu Kilometre Taşı Olacak

Rolls-Royce CEO’su Warren East yaptığı açıklamada uçağın şu anda tek bir şarjla 30 dakikadan fazla uçabildiğini vurgularken, ilk hedeflerinin tek şarj ile 160 kilometre menzile ulaşmak olduğunun belirtti ve “Dünyanın COP26’da eylem ihtiyacına odaklanmasının ardından, bu ‘jet sıfırı’ gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak ve toplumun hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımı karbondan arındırmak için ihtiyaç duyduğu teknolojik atılımları sağlama hedeflerimizi destekleyen başka bir kilometre taşıdır” dedi..

Bu arada uçuş sırasındaki veriler, onay için dünya havacılık kayıtlarını kontrol eden Federation Aeronautique Internationale’ye (Dünya Hava Sporları Federasyonu) gönderildi. Uçak, 1,9 mil (3 km) üzerinde 345,4 mil (555,9 km/s) ve 9,3 mil (15 km) üzerinde 330 mil (532,1 km/s) azami hıza ulaştı.