700 Yıl Önceki Menülerden Yemek

140

İtalyan şair Dante Alighieri’nin yaşadığı 700 yüzyıl önceki dönemde var olan tariflerin bulunduğu “Libro dello Cocina” adlı yemek kitabından alınan menüler tanıtıldı. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin, İtalyan Mutfağı Haftası için Casa d’Italia’da düzenlediği yemekteki özel menüyü ünlü İtalyan Şef Claudio Chinali hazırladı. 

İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyada eş zamanlı tanıtılması amacıyla İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından planlanan “İtalyan Mutfağı Haftası”, 22-28 Kasım tarihleri arasında  birçok etkinlikle kutlanıyor. 1885 yılında Türk ve İtalyan iş adamlarınca kurulan ve 136 yıldır iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik sayısız faaliyetler gerçekleştiren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin bu yılda etkinlik yaptı. Etkinlikte ünlü İtalyan Şair Dante’nin anısına ünlü İtalyan Şef Claudio Chinali tarafından günümüze uyarlanmış menü tanıtıldı. Davette İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Başkan Yardımcısı Stefano Kaslowski ve Genel Sekreter Fatih Ayçin ev sahipliği yaptı.

İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi,

Gastronomimizi Tanıtmak Amacındayız

İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi; “İtalyan Mutfağı Haftası, son 6 yıldır buluşlarımızın bir parçası ve ülkedeki tüm İtalyan topluluklarını birleştirici bir etkinlik oldu. Bu aktivitenin temel hedefi İtalyan gastronomisini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. İtalyan gastronomisinin kültürü, kullanılan ürünleri dünyaya tanıtmada katkı sağlayacağına inancımız tam. İtalyan gastronomisi geleneksel ve yenilikçi özellikleri aynı anda yürütebilen bir yapıya sahip. Bu tanıtım sadece bir ticari tanıtım değil aynı zamanda kültürlerarası bir iletişim. Türk ve İtalyan mutfaklarının yapısı ve kullandıkları ürünler Türk mutfağı ile çok yakın. Dolayısıyla birbirlerini tamamlayan özelliklere sahip. Bu tür aktiviteler ile biraz önce sözünü ettiğimiz konsepti daha anlamlı bir şekilde görebiliyoruz. 700 yıl önce yaşamış Dante’nin döneminin mutfağını yaratıcı yaklaşımıyla hazırlayan şefimize de bu anlamda teşekkür ediyoruz.”

Yemekler Toscana Bölgesinden

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, “Dünyada İtalyan mutfağının ve kültürünün haftasındayız. Bizler de bu haftayı geleneksel hale getirdiğimiz buluşmamız ile kutluyoruz. Bu yıl Dante Alighieri’nin ölümünün 700. yıl dönümü. Kendisi İtalya’da ilkokul, ortaokul öğrencilerine kadar herkesin tanıdığı ‘İlahi Komedya’nın yazarı önemli bir şairdir. Dante aynı zamanda bugünkü İtalyanca dilinin babası sayılır. Öncesinde eserler Latince yazılırken bugünkü İtalyanca dilinde yazan ilk şairdir. Şef Claudio Chinali ile beraber bu temanın etrafında bir yemek organize ettik. Dante Alighieri Floransa’da doğup büyümüş olsa da daha sonra ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle daha çok Toscana bölgesinin o zamanki yemeklerini araştırdık ve bugünkü organizasyonumuz için hazırladık.” dedi.

Şef Claudio Chinali

Yemek Sadece Yemek Değildir

Şef Claudio Chinali ise, “Yemek sadece yemek değildir, yemek bir kültürdür. Yemek ayrıca insandır. İnsan hareketlerini yansıtır. Yemek çok hümanist bir kültürdür. Bugünkü menümüzü hazırlarken dünyaca ünlü “Libro dello Cocina” adlı tarif kitabından ilham aldık. Yemek tamamen bir kültürel harekettir. Stabil değildir, sürekli değişir” derken ekibi ile birlikte hazırladığı menüdeki yemekler şöyle açıkladı;

Ribollita: Karalahana, pırasa, fasulye, bayat ekmek çorbası.

Farro Zafferano E Anatra: Buğdaydan Risotto, keçi peyniri ve ördek.

Brodetto Saraceno: Kurutulmuş meyve, kuru meyveli ekmek çorbası, karaciğer sosu ile doldurulmuş tavuk sarması.  

Gelato Al Nucato E More: Baharat ile tatlandırılmış manda sütü dondurma, çıtır nugat böğürtlen sos ile.

Önceki İçerikÇamur Banyolarının Adası Turistlere Yasaklandı
Sonraki İçerikBelediyeler Zehirsiz Kentler İçin Ne Yapıyor?
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.