Çamur Banyolarının Adası Turistlere Yasaklandı

141

Sicilya’nın kuzeyindeki Vulcano adasında volkanik hareketlerin artması nedeniyle yetkililer ada sakinlerinin evlerinden tahliyesini istedi. Volkanik çamur banyoları ile ünlü adaya turistlere ada yasak,turistlerin gelmesini yasakladı.

Adanın Belediye Başkanı “Veriler, gazlardaki artışın ciddi bir endişe kaynağı oluşturduğunu gösteriyor. Bu gazlar halk sağlığı için tehlikeli olabilir” açıklaması yaptı.

Independent Türkçe’de yer alan haberlere göre, yaklaşık 300 kişiye geceleri evlerinde kalamayacakları söylendi. Uyurken yüksek CO2 seviyelerinden etkilenebilecekleri endişesiyle, sakinlerden tahliye etmeleri istendi. Ada yetkilileri, otelde kalmaya ihtiyaç duyanların masraflarına yardımcı olacaklarını belirtildi. Turistlerin adaya girmesi de bir ay süreyle yasaklandı. Şu anda kriz halinde olan adada bölgesel olağanüstü hal var. Alarm seviyesi de sarıdan turuncuya yükseltildi. Bu arada sıcak çamur banyolarıyla ünlü popüler turistik nokta Porto di Levante’de yüksek gaz yoğunlukları tespit edildi.