Turizmin Artmasında Top Hükümetlerde

397

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hükümetlere çağrı yaptı ve uluslararası seyahatin hızlanmasını güvenli ve verimli bir şekilde kolaylaştırmak için basit, öngörülebilir ve pratik önlemler almaya çağırdı.

IATA Genel Müdür Yardımcısı Conrad Clifford, da önümüzdeki aylarda sınırların açılması ile ülkeleri yeniden birbirine bağlayabilecek ve ekonomik iyileşmeyi kolaylaştırabilecek küresel bir hava taşımacılığı ağının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlattı.

IATA, hükümetleri özellikle üç temel alana odaklanmaya çağırdı. Bunlar basitleştirilmiş sağlık protokolleri, sağlık kimlik bilgilerini işlemek için dijital çözümler, sürekli gözden geçirme süreci ile risk seviyeleriyle orantılı COVID-19 önlemleri olarak belirlendi.

IATA’nın açıklamasında “Seyahat önemlidir. Pandemi öncesi yaklaşık 88 milyon kişinin geçim kaynağı doğrudan havacılığa bağlıydı. Hava yoluyla özgürce seyahat edememek de milyarlarca insanın yaşam kalitesini etkiledi. Gezginlerin COVID-19 güvenlik önlemlerinin uygulanması konusunda kendilerini güvende hissettiklerini biliyoruz. Ancak bize, mevcut seyahat deneyiminin daha iyi bilgi, daha basit işleme ve dijital çözümlerle iyileştirilmesi gerektiğini açıkça söylediler” denildi. Bu arada yapılan kamuoyun araştırmalarından söz edildi. Araştırma sonuçları da söyle; Gezginlerin yüze 87’si hükümetlerin COVID-19’u yönetmede ve ekonomik toparlanmayı sağlamada doğru dengeyi bulması gerektiğine inanıyor. Yüzde 86’sı aşı kapsamı ve test kapasitesi arttıkça sınırların kademeli olarak yeniden açılması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 85’i pandemide uçakta maske takmanın kritik olduğuna inanıyor, ancak yüzde 62’i zorunluluğun mümkün olan en kısa sürede kaldırılması gerektiğine inanıyor.