Güvenli Turizm Sertifikası’na Yeşil Ekleniyor

363

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikası’na yeşil sözcüğünü de ekleneceğini ve adının da  “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası” olarak değiştireceklerini söyledi.

Antalya’da bir kongreye katılan Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, burada yaptığı konuşmada Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na değindi. Bakan “Bu program ile Avrupa’da öncü olduk. Kopyalanmaya çalışıldı ama bizim kadar başarıyla uygulanamadı. Bu programda başarılı olduk. Turizmde bütün ülkeler potansiyel rakibimizdir ve bütün dünya potansiyel misafirimizdir” dedi.

Sertifikada İkinci Dönem

Bakan konuşmasında Son bir yıldır yoğun bir şekilde konuşulan konunun, sürdürülebilir turizm ve çevre olduğundan söz ederken şu açıklamaları yaptı;

“Biz turizmciler bir bütün olarak hareket edersek iklim değişikliği ve iklim değişiklikleri konusunda kriterleri belirlememiz gerekiyor. Yoksa dünyadan geri kalacağız. Bununla ilgili adımlar atılmaya başlandı. Paris Anlaşmasına imza attık. Sektörler olarak bizim de gerekli adımları atmamız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı ile çalışmalara başlıyoruz. Belli bir geçiş süreci içinde Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası olarak değişim yaşayacağız. Bununla ilgili kriterleri belirleyeceğiz ve adımları atacağız. Bu adımları atmazsak devletlerin yaptırımları başlayacak. Kurallara uymayan havayollarına vergi gelecek. Kurallara uygulamayan ülkelere vergi gelecek. Bu ülkelere gelen misafir ekstra para yatırmak zorunda kalacak. Öncü ve hızlı olmak zorundayız. Bunlarla ilgili ilk adımları attık. STK’larla bir araya gelerek konuları tartışıp 2022’den önce kuralları sizlerle paylaşacağız.”