Uyuşturucudan Terlik Yapmışlar

406

İstanbul Havalimanı’nda terliklerinin içine gizlenmiş uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucuların terliklerin dolgu malzemesi olarak tabanına yerleştirilerek yurda sokulmak istendiği ortaya çıktı.

Gümrük Muhafaza ekipleri,  İstanbul Havalimanında başlatıp daha sonra şehir içinde yaptıkları operasyonlarda, kadın terliklerinin içerisine gizlenmiş, dolgu malzemesi görünümünde toplam 10,5 kilogram uyarıcı ve halüsilasyon özelliği olan sentetik madde metamfetamin cinsi uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce yapılan risk analizinde, İran’dan Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu bir yolcu “riskli” olarak değerlendirildi ve operasyon başlatıldı. Şüpheli yolcunun beraberindeki bagajlar x-ray cihazına gönderildi. Bu arada narkotik dedektör köpekler ile yapılan aramada, köpeklerin valizlerde bulunan kadın terliklerine tepki verdi. Bunun üzerine terliklerin üst bölümü tabanından ayrıldı. Terliklerin içerisinde dolgu malzemesi görünümünde beyaz renkli, kalın kalıplar halinde plakalar bulundu. Söz konusu plakalardan alınan numunenin analizinde, metamfetamin cinsi sentetik uyuşturucu olduğu saptandı. Başarılı operasyon sonucunda 6,5 kilogram uyuşturucuya el konuldu.

Ekipler uyuşturucunun yurt içindeki alıcılarını tespit etmek amacıyla soruşturmayı sürdürdü. Belirlenen adreslerde yapılan  operasyonda alıcılar da yakalandı. Bu arada alıcıların kullandıkları otomobilde yapılan aramada, yine terlikler içine gizlenmiş 4 kilogram uyuşturucu daha ele geçirildi. Birbiriyle bağlantılı iki operasyon sonucunda toplam 10,5 kilogram daha uyuşturucu ele geçirildi. Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı analizi ve dikkatli çalışmaları sayesinde açığa çıkarılan yöntemi kullanarak Türkiye’ye uyuşturucu sokmak isteyen 6 kişi gözaltına alındı.