Asya’nın Nobeli’nde 3 Türk

470

Asya’nın Nobel’i olarak bilinen ve dünya barışına katkıda bulunan kişilere verilen GUSİ Barış Ödülü’ne bu yıl 3 Türk layık görüldü.

Nobel Vakfı Ödülleri’nin Asya kıtasındaki yansıması olarak bilinen Filipinler GUSİ Barış Ödülü, insan hakları, barış, toplumsal uyum, sağlık, eğitim, kültür, siyaset, bilim, edebiyat ve sanata katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara veriliyor. 7 Mart 2008 yılından beri verilen GUSİ Barış Ödülü’nün bu yıl ki töreni, koronavirüs salgını nedeniyle Filipinler’in başkenti Manila yerine İstanbul’da yapıldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan törene Vakıf Başkanı Barry Gusi de katıldı. Törende Hırvatistan ile Türkiye arasında kurduğu dostluk köprüsü kadar gönüllü kültür elçiliği yaptığı için iş insanı Oğuz Aydemir, Oksitosin Platformu ile beşeri bilimler ve sanatı birleştirdiği için Doç. Dr. Elif Vatanoğlu Lutz, gençlerin yetkinliklerini arttırmak için gösterdiği çabalar için Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu Levent Uysal Türkler ödül aldı. 10 dalda verilen ödüllerin diğer kazananları ise Hindistan’dan Purrshottam Bhageria, İspanya’dan Jose Antonio Gonzalez Munoz, Fransa’dan Denis Jacout, İtalya’dan Erol Makzume, Yunanistan’dan Nikos Margaropoulos, Ürdün’den Khaled Mikdadi, Şili’den Luis Eugenio Ponce Lerou oldu.