İBB Cem Mansur İle Yolları Ayırdı

403

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur ile yollarını ayırdı. 2019 yılı ekim ayında görevine başlayan Mansur’un ayrılığının nedeni olarak de “Yönetsel fikir ayrılıkları” olduğu ileri sürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada yeni Genel Sanat Yönetmeni’nin henüz belli olmadığı ancak, kısa sürede belli olacağı belirtildi. Bu arada Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) da planlanan konserlerin de aynen devam edeceği vurgulandı. 19 konserin gerçekleşeceği aralık ayında, klasik müzikten çocuk operasına, cazdan Türk Sanat Müziğine en özel repertuvarların sahneleneceği ve 30 Aralık’ta da Viyana Oda Orkestrası’nın konseri ile olacağı ilan edildi.

CEM MANSUR KİMDİR?

Şef Cem Mansur, müzik eğitimini Londra’da City University, Ricordi Şeflik Ödülü’nü aldığı Guildhall School of Music and Drama, ve daha sonra Leonard Bernstein’ın öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde aldı. 1981-89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yapan Mansur, Londra’da English Chamber Orchestra’yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştırdı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Finlandiya, Hırvatistan, Arnavutluk, Güney Afrika ve Rusya’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliği’ni yaptı. Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında alışılmamış ve unutulmuş eserlere de yer veren Mansur, 1986 yılında Londra’da, Elgar’ın bitmemiş operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini ve 2000 yılında City Of London Festival’de Offenbach’ın 126 yıldır duyulmayan operası “Whittington”u yönetti. Mansur ayrıca, Türkiye/Ermenistan ve Türk/Yunan Gençlik Orkestraları şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu İpswich Choral Society’nin fahri başkanlığını da yürütüyor.