Lodos Uçak Seferlerini Aksattı

242

Öğle saatlerinde İstanbul ve çevresinde etkili olan lodos rüzgarın hızı zaman zaman 90-110 kilometreye ulaştı. Bu da hava ve deniz ulaşımını olumsuz yönde etkiledi. Bazı vapur seferleri yapılamadı. İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş için alçalan uçaklar şiddetli lodos nedeniyle inemedi pisti pas geçmek zorunda kaldı. THY’nin 6 uçağı İstanbul’a inemeyince 5 sefer Ankara’ya biri İzmir’e yönlendirildi.

İstanbul’da sabah erken saatlerden itibaren lodosla birlikte etkili olan şiddetli rüzgâr, öğle saatlerinde hızını arttırdı. Ulaşımını olumsuz yönde etkiledi. Rüzgarın şiddeti nedeniyle iniş için alçalamayan uçaklar, zor anlar yaşadı. Havada tur atmak zorunda kaldı.

Şiddetli lodos nedeniyle Türk Hava Yolları (THY)’nin İzmir, Ercan, Ankara, Viyana, Varşova, Minsk, Budapeşte, Antalya, New York uçakları İstanbul Havalimanı’na iniş yapamayarak pisti pas geçti bazı uçaklar ise havada tur atmaya başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki seferlerde ortalama 30 ila 60 dakika arasında gecikmeler meydana geldi. THY’nin İstanbul’a inecek New York, Varşova, Budapeşte, Malta, İzmir seferlerini yapan uçaklar Ankara’ya, Amasya seferi ise İzmir’e yönlendirildi.