NASA Uzay Sergisi

173

4 yıl içinde 12 ülkede 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen NASA Uzay Sergisi, 8 Aralık İstanbul’da ziyarete açılıyor.

Metropol İstanbul içinde 2 bin300 metrekare büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Sergisinde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay görevlerine tanıklık etmiş gerçek boyuttaki eserlerin de içinde bulunduğu 200’ün üzerinde eser yer alıyor. 

NASA’nın 50 yıllık uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı NASA Uzay Sergisi, bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi öneme sahip koleksiyon eserleri, ziyaretçilerini evrenin gizemine ışık tutan bir yolculuğa çıkarıyor.

NASA Uzay Sergisi’nde uzaydan gelen özel parçalar ve oradaki yaşamı deneyimlemeyi sağlayan onlarca üst düzey teknolojiye sahip uzay enstrümanı sergileniyor.

Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay taşı’nın da bulunduğu sergide, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlar tarafından bizzat giyilen kıyafetler, astronot menüleri ve görevlerde kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri en çok ilgi çeken parçalar arasında bulunuyor. Sergide, Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X tarafından geliştirilen Star-ship’in prototip modeli de bulunuyor.